Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 23.05.2022
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama14.319.36.2
Jomala Maarianhamina lentoasema8.914.2-0.9
Parainen Utö9.812.67.2
Lemland Nyhamn9.711.57.0
Jomala Jomalaby9.715.8-0.4
Hammarland Märket8.810.37.1
Kökar Bogskär8.79.97.6
Parainen Fagerholm10.615.46.6
Kumlinge kirkonkylä11.116.15.8
Hanko Russarö9.613.96.1
Kaarina Yltöinen10.018.80.8
Kemiönsaari Vänö10.713.55.9
Hanko Tulliniemi10.413.47.6
Turku Rajakari10.114.06.9
Turku Artukainen11.819.34.3
Kemiönsaari Kemiö10.818.81.2
Hanko Tvärminne10.915.55.4
Salo Kärkkä11.719.71.4
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö9.512.86.5
Salo Kiikala lentokenttä12.420.22.3
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema13.921.21.5
Inkoo Bågaskär10.715.75.5
Helsinki Kaisaniemi13.818.35.6
Lohja Porla12.818.85.5
Vihti Maasoja12.020.7-0.8
Helsinki Harmaja9.813.16.9
Kirkkonummi Mäkiluoto9.112.05.0
Helsinki Helsingin majakka10.013.77.1
Helsinki Kumpula14.020.15.6
Helsinki Malmi lentokenttä13.320.21.5
Porvoo Kalbådagrund9.812.07.1
Porvoo Emäsalo11.015.26.0
Porvoo Harabacka14.621.13.4
Kotka Rankki11.919.66.6
Loviisa Orrengrund10.715.17.2
Kotka Haapasaari9.3
Pori lentoasema11.218.12.5
Uusikaupunki Itätulli
Kustavi Isokari10.815.66.4
Rauma Kylmäpihlaja10.913.78.0
Pori rautatieasema11.917.93.6
Turku lentoasema11.018.41.8
Kokemäki Rausenkulma
Huittinen Sallila
Oripää Teinikivi
Pöytyä Yläne
Kokemäki Tulkkila12.220.32.4
Jokioinen Ilmala12.620.31.5
Nokia Tottijärvi
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema12.619.92.4
Tampere Härmälä12.820.12.6
Somero Salkola12.419.93.7
Hyvinkää Hyvinkäänkylä13.021.01.8
Vihti Hiiskula
Hämeenlinna Pirttikoski
Nurmijärvi Röykkä13.421.64.3
Hämeenlinna Katinen13.720.23.3
Hattula Lepaa13.120.42.5
Hämeenlinna Lammi Pappila13.120.22.0
Asikkala Pulkkilanharju12.518.65.6
Kouvola Utti lentoasema14.520.84.8
Kouvola Anjala14.021.53.4
Heinola Asemantaus14.220.95.1
Kouvola Voikoski
Kouvola Utti Lentoportintie15.221.75.7
Virolahti Koivuniemi11.919.31.7
Lappeenranta lentoasema12.017.74.5
Lappeenranta Konnunsuo11.318.02.3
Lappeenranta Lepola12.917.37.2
Ruokolahti Kotaniemi
Lappeenranta Hiekkapakka10.116.36.2
Parikkala Koitsanlahti10.916.25.5
Kaskinen Sälgrund10.414.65.0
Merikarvia Tuorila
Isojoki Kärjenkoski
Teuva Kauppilankylä
Pori Tahkoluoto satama10.513.06.8
Kristiinankaupunki Majakka9.510.68.2
Karvia Alkkia11.420.20.5
Jalasjärvi Hirvijärvi
Kauhajoki Kuja-Kokko10.918.40.5
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä12.921.13.1
Alavus Sulkavankylä
Virrat Äijänneva12.219.10.0
Tampere Siilinkari
Jämsä Halli lentoasema13.720.54.9
Juupajoki Hyytiälä12.420.23.0
Jämsä Halli Lentoasemantie13.720.04.3
Jyväskylä lentoasema13.320.44.5
Sysmä Joutsjärvi
Jyväskylä Muuratjärvi
Luhanka Judinsalo12.419.37.2
Multia Pirttiperä
Joutsa Savenaho12.321.13.9
Kangasniemi kirkonkylä
Joutsa Pärnämäki
Mikkeli lentoasema12.420.51.1
Mikkeli Pitkähiekka
Juva Partala11.117.62.0
Varkaus Kosulanniemi11.417.56.0
Savonlinna Laukansaari
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema11.117.84.7
Rantasalmi Rukkasluoto10.815.17.5
Savonlinna Punkaharju Laukansaari10.816.06.7
Enonkoski Simanala
Rääkkylä kirkonkylä
Tohmajärvi Kemie10.116.62.9
Joensuu Huhtilampi
Vaasa lentoasema11.217.21.3
Mustasaari Valassaaret10.413.96.8
Mustasaari Riimala
Kurikka Pyörni
Maalahti Strömmingsbådan9.010.67.6
Vaasa Klemettilä12.116.94.2
Seinäjoki Pelmaa12.019.01.3
Kauhava lentokenttä11.619.30.5
Ähtäri Myllymäki12.819.63.7
Halsua Purola11.119.1-1.2
Alajärvi Möksy11.219.3-1.3
Multia Karhila13.319.55.7
Viitasaari Haapaniemi14.019.96.4
Äänekoski Kalaniemi
Vesanto Sonkari12.920.93.3
Pielavesi Venetmäki
Siilinjärvi Kuopio lentoasema11.618.15.2
Kuopio Maaninka11.018.53.2
Lapinlahti Lamminkäyrä
Suonenjoki Iisvesi
Kuopio Ritoniemi11.418.25.3
Kuopio Savilahti12.118.75.6
Heinävesi Palokki
Outokumpu Viuruniemi
Rautavaara Ala-Luosta
Rautavaara Ylä-Luosta10.016.24.7
Liperi Joensuu lentoasema10.315.55.6
Juuka Niemelä8.815.94.7
Joensuu Pyhäselkä
Lieksa Koli
Liperi Tuiskavanluoto10.314.56.3
Joensuu Linnunlahti10.816.26.1
Lieksa Lampela9.616.34.4
Ilomantsi Pötsönvaara8.314.01.7
Ilomantsi Mekrijärvi9.015.13.0
Pietarsaari Kallan9.511.17.2
Kokkola Tankar10.414.17.5
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema10.918.01.4
Kaustinen Tastula
Kalajoki Ulkokalla5.57.83.5
Kokkola Hollihaka10.817.71.7
Kalajoki Metsäkylä
Toholampi Laitala11.018.7-0.3
Ylivieska lentokenttä10.819.9-2.5
Ylivieska Vähäkangas
Haapavesi Mustikkamäki12.220.41.0
Pyhäjärvi Ojakylä12.019.9-0.3
Pyhäjärvi Hiidenniemi
Kiuruvesi Korpijoki
Siikalatva Kestilä
Kajaani lentoasema11.117.46.1
Vieremä Kaarakkala11.917.75.0
Kajaani Paltaniemi
Valtimo kirkonkylä10.015.95.0
Ristijärvi Mustavaara
Sotkamo Kuolaniemi9.715.84.6
Nurmes Mujejärvi
Kuhmo Apaja
Kuhmo Kalliojoki7.314.11.6
Raahe Nahkiainen7.110.43.4
Hailuoto Keskikylä8.814.41.5
Kemi I majakka
Hailuoto Marjaniemi6.710.53.9
Raahe Lapaluoto satama9.212.75.2
Oulu lentoasema11.115.23.5
Siikajoki Ruukki10.816.80.9
Oulu Vihreäsaari satama9.712.87.3
Oulu Oulunsalo Pellonpää9.915.41.3
Vaala Pelso11.219.22.5
Pudasjärvi lentokenttä11.417.77.1
Utajärvi Särkijärvi
Pudasjärvi Jaurakkajärvi
Suomussalmi Näljänkä
Suomussalmi Pesiö9.315.14.0
Puolanka Kotila
Puolanka Paljakka8.715.73.6
Kemi Kemi-Tornio lentoasema9.315.11.4
Kemi Ajos7.710.54.8
Tornio Torppi9.014.42.8
Ranua lentokenttä11.118.15.4
Pudasjärvi Sarakylä
Posio Raistakka0
Taivalkoski Inkee
Taivalkoski kirkonkylä10.416.35.1
Kuusamo lentoasema7.913.92.2
Kuusamo Kiutaköngäs8.115.02.4
Kuusamo Rukatunturi5.611.00.1
Kuusamo Teeriranta
Kuusamo Juuma7.3
Ylitornio Meltosjärvi11.819.35.3
Kolari Kattilamaa
Pello kirkonkylä11.918.66.6
Rovaniemi lentoasema9.816.25.0
Rovaniemi rautatieasema11.318.06.5
Sodankylä Tähtelä9.116.23.9
Rovaniemi Apukka9.916.55.6
Kemijärvi lentokenttä9.215.33.9
Savukoski kirkonkylä9.015.23.4
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi7.2
Salla kirkonkylä9.115.53.1
Salla Naruska7.714.12.9
Enontekiö Kaaresuvanto
Enontekiö lentoasema9.113.32.8
Kittilä Pulju
Muonio Laukukero4.98.32.0
Muonio Sammaltunturi6.511.72.7
Kittilä Matorova8.114.53.5
Kittilä lentoasema10.016.15.2
Kittilä Kenttärova7.413.12.643
Kittilä kirkonkylä10.117.05.3
Kittilä Pokka7.613.22.940
Sodankylä Lokka7.214.32.2
Sodankylä Vuotso7.213.12.5
Inari Saariselkä matkailukeskus7.011.73.4
Inari Saariselkä Kaunispää6.411.82.3
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi0
Inari Raja-Jooseppi7.413.12.5
Salla Värriötunturi6.611.61.0
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus5.710.00.545
Enontekiö Kilpisjärvi Saana3.34.81.5
Enontekiö Näkkälä7.712.22.111
Inari Angeli Lintupuoliselkä8.212.34.4
Inari Ivalo lentoasema8.113.13.5
Utsjoki Kevo7.812.54.0
Utsjoki Nuorgam7.211.43.7
Inari Väylä7.110.63.6
Inari kirkonkylä
Inari Kaamanen7.711.54.7
Inari Nellim7.111.63.4
Inari Kirakkajärvi5.88.32.85
Mäntsälä Hirvihaara12.520.50.9
Lahti Sopenkorpi14.920.66.2
Siuntio Sjundby
Sipoo Itätoukki8.911.66.4
Rauma Pyynpää10.916.52.7
Muonio kirkonkylä8.115.40.3
Pyhtää lentokenttä13.921.03.8
Kuusamo Välikangas7.913.52.2
Sotkamo Tuhkakylä10.716.85.9
Tervola Loue11.218.44.2
Kajaani Petäisenniska10.916.46.6
Utsjoki Kevo Kevojärvi6.710.13.2
Inari Seitalaassa2.34.10.9
Ilmajoki Seinäjoki lentoasema11.418.7-0.3
Rovaniemi lentoasema AWOS10.216.65.1
Jyväskylä lentoasema AWOS13.420.23.1
Puumala kirkonkylä11.417.53.9
Helsinki Vuosaari satama12.916.47.1
Maarianhamina Länsisatama9.413.23.2
Lumparland Långnäs satama10.414.94.8
Kittilä Lompolonvuoma7.514.4-0.6
Kuusamo Ruka Talvijärvi7.913.52.2
Espoo Nuuksio12.721.13.9
Mikkeli Lentoasema AWOS12.319.50.9
Espoo Tapiola13.820.33.5


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.