Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 20.09.2020
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama11.015.56.1
Jomala Maarianhamina lentoasema9.315.51.1
Parainen Utö12.715.110.9-1
Lemland Nyhamn12.613.611.4
Jomala Jomalaby10.615.83.6-1
Hammarland Märket11.613.510.2
Kökar Bogskär12.813.512.1
Kumlinge kirkonkylä12.715.510.8
Hanko Russarö12.414.910.5-1
Kaarina Yltöinen10.616.11.7-1
Kemiönsaari Vänö12.914.811.2
Hanko Tulliniemi12.714.211.2
Turku Rajakari12.915.011.0
Turku Artukainen11.016.33.3-1
Kemiönsaari Kemiö10.815.72.5-1
Hanko Tvärminne11.514.46.7-1
Salo Kärkkä9.715.61.1-1
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö11.713.98.9
Salo Kiikala lentokenttä9.715.31.0-1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema10.515.93.3-1
Inkoo Bågaskär11.414.07.8
Helsinki Kaisaniemi11.215.46.4-1
Lohja Porla10.914.86.5-1
Vihti Maasoja8.816.0-1.3
Helsinki Harmaja10.512.67.9
Kirkkonummi Mäkiluoto11.614.87.7
Helsinki Helsingin majakka12.013.79.5
Helsinki Kumpula10.715.65.3-1
Helsinki Malmi lentokenttä9.916.00.7
Porvoo Kalbådagrund11.913.79.6
Porvoo Emäsalo10.713.17.2
Porvoo Harabacka10.315.74.2-1
Kotka Rankki10.613.07.5-1
Loviisa Orrengrund10.813.18.2
Kotka Haapasaari11.413.09.3
Pori lentoasema10.415.41.9
Uusikaupunki Itätulli-1
Kustavi Isokari13.115.711.4-1
Rauma Kylmäpihlaja12.613.711.3
Pori rautatieasema10.415.04.0-1
Turku lentoasema11.016.24.2
Kokemäki Rausenkulma-1
Huittinen Sallila-1
Pöytyä Yläne-1
Kokemäki Tulkkila9.815.51.3-1
Jokioinen Ilmala9.715.21.8-1
Nokia Tottijärvi-1
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema9.514.70.8
Tampere Härmälä9.714.72.4-1
Somero Salkola9.014.53.2-1
Hyvinkää Hyvinkäänkylä9.615.72.5-1
Vihti Hiiskula
Hämeenlinna Pirttikoski0.0
Nurmijärvi Röykkä9.514.93.3-1
Hämeenlinna Katinen10.115.22.5-1
Hattula Lepaa9.714.72.9-1
Hämeenlinna Lammi Pappila9.214.43.0-1
Asikkala Pulkkilanharju10.613.96.5
Kouvola Utti lentoasema9.614.72.6
Kouvola Anjala9.314.62.8-1
Heinola Asemantaus10.014.34.2-1
Kouvola Voikoski0.0
Kouvola Utti Lentoportintie9.314.52.0-1
Virolahti Koivuniemi9.714.83.5-1
Lappeenranta lentoasema9.314.02.9
Lappeenranta Konnunsuo8.614.6-2.1
Lappeenranta Lepola10.013.45.4-1
Ruokolahti Kotaniemi0.2
Lappeenranta Hiekkapakka11.013.27.4
Parikkala Koitsanlahti9.012.81.90.6
Kaskinen Sälgrund11.413.89.80.7
Merikarvia Tuorila0.5
Isojoki Kärjenkoski1.1
Teuva Kauppilankylä1.5
Pori Tahkoluoto satama12.213.210.9
Kristiinankaupunki Majakka11.412.210.6
Karvia Alkkia8.014.51.50.1
Kurikka Hirvijärvi0.3
Kauhajoki Kuja-Kokko8.213.60.71.0
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä8.713.82.50.2
Alavus Sulkavankylä0.0
Virrat Äijänneva7.914.4-0.9
Tampere Siilinkari10.614.06.9
Jämsä Halli lentoasema9.014.22.2
Juupajoki Hyytiälä8.713.61.9-1
Jämsä Halli Lentoasemantie9.413.83.1-1
Jyväskylä lentoasema7.613.1-1.3-1
Sysmä Joutsjärvi-1
Jyväskylä Muuratjärvi0.5
Luhanka Judinsalo10.713.86.5
Multia Pirttiperä0.0
Joutsa Savenaho8.112.71.8-1
Joutsa Pärnämäki-1
Mikkeli lentoasema8.613.40.70.3
Mikkeli Pitkähiekka-1
Juva Partala8.712.52.4
Varkaus Kosulanniemi9.313.23.0-1
Savonlinna Laukansaari-1
Sulkava Halttula0.0
Savonlinna lentoasema9.213.01.5
Rantasalmi Rukkasluoto10.312.66.0
Savonlinna Punkaharju Laukansaari9.512.73.5-1
Enonkoski Simanala-1
Rääkkylä kirkonkylä0.2
Tohmajärvi Kemie8.612.72.90.4
Joensuu Huhtilampi0.2
Vaasa lentoasema9.312.53.2
Mustasaari Valassaaret10.912.48.9
Mustasaari Riimala0.1
Kurikka Pyörni0.7
Korsnäs Bredskäret11.412.610.5
Maalahti Strömmingsbådan11.212.310.2
Vaasa Klemettilä10.512.75.60.2
Seinäjoki Pelmaa8.914.34.00.4
Kauhava lentokenttä7.612.60.40.1
Ähtäri Inha8.213.72.2-1
Halsua Purola6.610.9-1.30.0
Alajärvi Möksy7.311.8-0.9-1
Multia Karhila7.512.51.1-1
Viitasaari Haapaniemi8.711.94.4-1
Äänekoski Kalaniemi-1
Viitasaari Kärnä0.0
Vesanto kirkonkylä7.111.8-0.7-1
Pielavesi Venetmäki0.1
Siilinjärvi Kuopio lentoasema8.912.33.7
Kuopio Maaninka8.711.63.7-1
Suonenjoki Iisvesi0.0
Kuopio Ritoniemi9.812.16.5
Kuopio Savilahti8.912.03.6-1
Heinävesi Palokki
Outokumpu Viuruniemi
Rautavaara Ala-Luosta0.7
Rautavaara Ylä-Luosta4.910.5-2.91.1
Liperi Joensuu lentoasema8.312.52.7
Juuka Niemelä7.111.2-0.10.7
Joensuu Pyhäselkä0.1
Lieksa Koli-1
Liperi Tuiskavanluoto9.612.25.4
Lieksa Lampela6.511.00.22.3
Ilomantsi Naarva1.7
Ilomantsi Pötsönvaara5.59.60.12.3
Ilomantsi Mekrijärvi6.911.01.80.5
Pietarsaari Kallan10.912.79.5
Kokkola Tankar10.512.19.0
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema8.012.50.5
Kaustinen Tastula-1
Kalajoki Ulkokalla10.512.09.2
Kokkola Santahaka8.112.40.91.7
Kalajoki Mehtäkylä1.4
Toholampi Laitala7.410.71.10.2
Ylivieska lentokenttä6.710.2-1.4-1
Ylivieska Vähäkangas0.1
Haapavesi Mustikkamäki6.39.5-0.8
Pyhäjärvi Ojakylä6.010.0-1.10.4
Pyhäjärvi Hiidenniemi0.0
Kiuruvesi Korpijoki1.1
Siikalatva Kestilä0.6
Kajaani lentoasema5.38.9-2.8
Vieremä Kaarakkala5.38.51.21.7
Kajaani Paltaniemi3.2
Nurmes Valtimo5.610.1-1.02.1
Ristijärvi Mustavaara5.3
Sotkamo Kuolaniemi5.99.2-0.22.7
Nurmes Mujejärvi4.2
Kuhmo Apaja2.6
Kuhmo Kalliojoki4.88.4-1.15.1
Raahe Nahkiainen10.112.38.2
Hailuoto Keskikylä7.511.5-1.12.2
Kemi I majakka10.412.58.9
Hailuoto Marjaniemi9.912.41.9
Raahe Lapaluoto satama10.112.46.2
Oulu lentoasema7.110.8-0.1
Siikajoki Ruukki6.39.7-1.61.8
Oulu Vihreäsaari satama8.711.44.5
Oulu Oulunsalo Pellonpää6.210.2-1.12.3
Vaala Pelso4.68.7-3.21.3
Pudasjärvi lentokenttä4.58.4-2.11.7
Utajärvi Särkijärvi0.9
Pudasjärvi Jaurakkajärvi2.4
Suomussalmi Näljänkä3.9
Suomussalmi Pesiö4.47.4-0.42.9
Puolanka Kotila3.7
Puolanka Paljakka3.66.8-1.63.9
Kemi Ajos9.311.94.6
Tornio Torppi6.711.1-0.80.5
Ranua lentokenttä3.88.7-3.12.8
Pudasjärvi Sarakylä4.5
Posio Raistakka4.0
Taivalkoski Inkee4.6
Taivalkoski kirkonkylä3.57.6-2.44.4
Kuusamo lentoasema3.56.9-1.8
Kuusamo Kiutaköngäs2.67.4-2.64.0
Kuusamo Rukatunturi2.44.6-0.3
Kuusamo Teeriranta4.5
Kuusamo Juuma2.65.8-2.2
Ylitornio Meltosjärvi4.010.7-3.02.1
Kolari Kattilamaa-1
Pello kirkonkylä5.412.2-1.50.9
Kittilä Alakylä0.0
Rovaniemi lentoasema4.48.2-0.52.4
Rovaniemi rautatieasema4.79.5-0.7
Sodankylä Tähtelä3.38.5-2.51.1
Rovaniemi Apukka4.48.9-2.02.4
Pelkosenniemi kirkonkylä0.0
Kemijärvi lentokenttä3.27.1-2.72.5
Savukoski kirkonkylä2.16.7-2.6
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi3.15.90.7
Salla kirkonkylä2.46.1-3.52.5
Salla Naruska1.66.7-3.83.3
Enontekiö Kaaresuvanto-1
Enontekiö lentoasema4.610.7-2.5
Kittilä Pulju
Muonio Laukukero1.97.0-1.7
Muonio Sammaltunturi3.29.0-0.3
Kittilä Matorova5.011.20.7
Kittilä lentoasema4.712.2-0.8
Kittilä Kenttärova4.710.5-0.80.3
Kittilä kirkonkylä4.912.1-1.60.1
Kittilä Pokka2.89.9-3.30.8
Sodankylä Lokka2.87.1-1.81.6
Sodankylä Vuotso1.57.7-4.51.6
Inari Saariselkä matkailukeskus1.06.3-3.91.7
Inari Saariselkä Kaunispää1.95.2-2.1
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi-1
Inari Raja-Jooseppi2.45.9-1.2
Salla Värriötunturi1.64.4-1.51.7
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus4.07.30.62.1
Enontekiö Kilpisjärvi Saana-0.32.3-2.3
Enontekiö Näkkälä4.010.3-0.30.1
Inari Angeli Lintupuoliselkä3.610.3-1.50.6
Inari Ivalo lentoasema3.37.8-1.5
Utsjoki Kevo2.66.9-0.71.2
Utsjoki Nuorgam2.76.9-1.00.8
Inari Väylä2.36.7-2.0
Inari kirkonkylä1.0
Inari Kaamanen3.06.6-1.21.0
Inari Nellim2.96.8-0.52.1
Inari Kirakkajärvi2.54.9-1.21.2
Mäntsälä Hirvihaara9.015.30.8-1
Lahti Sopenkorpi9.314.42.7-1
Siuntio Sjundby0.0
Sipoo Itätoukki10.812.78.6
Rauma Pyynpää11.114.54.2-1
Muonio kirkonkylä5.011.7-2.70.3
Pyhtää lentokenttä9.215.20.1-1
Kuusamo Välikangas2.76.6-2.14.3
Sotkamo Tuhkakylä4.78.8-0.64.0
Tervola Loue4.4
Kajaani Petäisenniska5.38.50.73.2
Inari Seitalaassa5.88.43.7
Vantaa Helsinki-Vantaa lentoasema AWOS10.216.22.4
Rovaniemi lentoasema AWOS4.78.4-0.9
Jyväskylä lentoasema AWOS7.413.2-1.6
Puumala kirkonkylä9.813.15.5-1
Helsinki Vuosaari satama10.913.86.4
Maarianhamina Länsisatama11.514.26.7
Lumparland Långnäs satama11.916.37.5-1
Tampere Tampella10.814.76.3
Kittilä Lompolonvuoma5.711.5-1.3
Kuusamo Ruka Talvijärvi3.46.3-0.6
Espoo Nuuksio9.715.13.8-1
Espoo Tapiola10.615.94.3-1


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.