Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 19.05.2019
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama16.120.39.8
Jomala Maarianhamina lentoasema14.817.611.5
Parainen Utö11.013.69.3
Lemland Nyhamn10.813.89.7
Jomala Jomalaby14.517.610.7
Hammarland Märket9.812.08.1
Kökar Bogskär11.113.810.3
Parainen Fagerholm16.920.910.3
Kumlinge kirkonkylä14.919.013.1
Hanko Russarö12.515.210.0
Kaarina Yltöinen19.225.08.4
Kemiönsaari Vänö14.718.811.8
Hanko Tulliniemi14.216.011.8
Turku Rajakari16.421.812.1
Turku Artukainen19.926.712.1
Kemiönsaari Kemiö18.524.811.2
Hanko Tvärminne15.217.813.0
Salo Kärkkä18.225.97.2
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö11.614.39.8
Salo Kiikala lentokenttä18.125.110.3
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema18.123.89.0
Inkoo Bågaskär12.714.510.9
Helsinki Kaisaniemi17.121.012.2
Lohja Porla17.824.211.0
Vihti Maasoja16.324.63.6
Helsinki Harmaja12.3
Kirkkonummi Mäkiluoto12.014.710.2
Helsinki Helsingin majakka12.814.710.5
Helsinki Kumpula17.521.611.5
Helsinki Malmi lentokenttä16.822.55.8
Porvoo Emäsalo15.818.413.4
Porvoo Harabacka16.523.25.9
Loviisa Orrengrund14.817.312.6
Kotka Haapasaari15.419.311.8
Uusikaupunki Itätulli
Kustavi Isokari13.216.910.0
Rauma Kylmäpihlaja14.822.59.5
Pori rautatieasema18.327.29.3
Kokemäki Rausenkulma
Huittinen Sallila
Pöytyä Yläne
Kokemäki Tulkkila18.526.37.5
Jokioinen Ilmala17.725.36.5
Nokia Tottijärvi
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema18.124.56.8
Tampere Härmälä18.124.86.3
Somero Salkola17.324.48.8
Hyvinkää Hyvinkäänkylä16.724.35.4
Vihti Hiiskula
Hämeenlinna Pirttikoski
Nurmijärvi Röykkä18.024.110.5
Hämeenlinna Katinen17.824.47.3
Hattula Lepaa17.124.16.2
Hämeenlinna Lammi Pappila16.523.95.1
Mäntsälä Hirvihaara Kuntomajantie
Asikkala Pulkkilanharju16.522.39.9
Hämeenlinna Lammi Evo16.424.54.4
Kouvola Utti lentoasema18.524.99.4
Kouvola Anjala16.424.46.3
Heinola Asemantaus17.324.97.6
Kouvola Voikoski
Kouvola Utti Lentoportintie18.324.210.6
Virolahti Koivuniemi15.422.13.6
Lappeenranta lentoasema17.523.88.7
Lappeenranta Konnunsuo15.323.83.4
Lappeenranta Lepola17.723.211.7
Ruokolahti Kotaniemi
Lappeenranta Hiekkapakka15.821.211.5
Parikkala Koitsanlahti12.617.83.9
Kaskinen Sälgrund16.024.412.6
Merikarvia Tuorila
Isojoki Kärjenkoski
Teuva Kauppilankylä
Pori Tahkoluoto satama16.123.69.8
Kristiinankaupunki Majakka16.521.012.0
Karvia Alkkia17.626.04.4
Ikaalinen Vehuvarpee
Kauhajoki Kuja-Kokko17.425.44.9
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä18.526.38.0
Virrat Äijänneva16.824.43.4
Tampere Siilinkari18.023.310.7
Jämsä Halli lentoasema17.924.67.6
Juupajoki Hyytiälä17.025.35.9
Jämsä Halli Lentoasemantie17.924.88.5
Jyväskylä lentoasema17.524.74.8
Sysmä Joutsjärvi
Luhanka Tammijärvi
Jyväskylä Muuratjärvi
Luhanka Judinsalo15.822.39.7
Multia Pirttiperä
Joutsa Savenaho17.524.59.1
Joutsa Pärnämäki
Mikkeli lentoasema16.924.95.1
Mikkeli Pitkähiekka
Juva Partala17.524.16.6
Varkaus Kosulanniemi17.123.87.9
Savonlinna Laukansaari
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema15.021.36.2
Rantasalmi Rukkasluoto13.617.711.8
Savonlinna Punkaharju Laukansaari14.020.66.7
Enonkoski Simanala
Savonlinna Savonranta
Rääkkylä kirkonkylä
Tohmajärvi Kemie13.821.04.5
Mustasaari Valassaaret13.417.18.9
Mustasaari Riimala
Kurikka Pyörni
Korsnäs Bredskäret14.919.410.1
Maalahti Strömmingsbådan13.318.210.2
Vaasa Klemettilä17.726.27.8
Seinäjoki Pelmaa17.725.75.1
Kauhava lentokenttä18.725.76.6
Ähtäri Inha18.324.97.5
Halsua Purola17.325.33.4
Alajärvi Möksy18.325.64.0
Multia Karhila17.924.38.8
Viitasaari Haapaniemi18.624.69.6
Äänekoski Kalaniemi
Viitasaari Kärnä
Vesanto Sonkari17.925.15.5
Pielavesi Venetmäki
Siilinjärvi Kuopio lentoasema16.421.59.1
Kuopio Maaninka17.4
Suonenjoki Iisvesi
Kuopio Ritoniemi17.123.69.1
Kuopio Savilahti17.623.79.1
Heinävesi Palokki
Rautavaara Ala-Luosta
Rautavaara Ylä-Luosta15.321.66.5
Liperi Joensuu lentoasema15.320.77.7
Juuka Niemelä12.620.02.6
Lieksa Koli
Liperi Tuiskavanluoto14.017.910.2
Joensuu Linnunlahti14.720.19.0
Lieksa Lampela14.820.88.0
Ilomantsi Naarva
Ilomantsi Pötsönvaara12.418.85.7
Ilomantsi Mekrijärvi13.419.17.0
Pietarsaari Kallan15.420.69.7
Kokkola Tankar11.615.28.5
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema18.025.94.2
Kaustinen Tastula
Kalajoki Ulkokalla9.913.66.0
Kalajoki Metsäkylä
Toholampi Laitala17.324.93.8
Ylivieska lentokenttä17.126.82.2
Ylivieska Vähäkangas
Haapavesi Mustikkamäki17.725.95.5
Pyhäjärvi Ojakylä17.425.13.4
Pyhäjärvi Hiidenniemi
Kiuruvesi Korpijoki
Siikalatva Kestilä
Kajaani lentoasema15.622.94.8
Vieremä Kaarakkala17.822.610.5
Valtimo kirkonkylä14.620.65.4
Ristijärvi Mustavaara
Sotkamo Kuolaniemi14.621.46.5
Nurmes Mujejärvi
Kuhmo Apaja
Kuhmo Kalliojoki12.818.75.9
Raahe Nahkiainen16.121.111.7
Hailuoto Keskikylä14.923.92.1
Kemi I majakka13.7
Hailuoto Marjaniemi14.820.57.0
Raahe Lapaluoto satama14.219.87.2
Siikajoki Ruukki16.725.03.4
Oulu Vihreäsaari satama16.824.09.9
Oulu Oulunsalo Pellonpää17.325.04.9
Vaala Pelso15.523.13.4
Pudasjärvi lentokenttä15.722.68.6
Utajärvi Särkijärvi
Pudasjärvi Jaurakkajärvi
Suomussalmi Näljänkä
Suomussalmi Pesiö13.018.66.2
Puolanka Kotila
Puolanka Paljakka13.320.85.5
Kemi Kemi-Tornio lentoasema15.522.72.1
Kemi Ajos14.220.37.9
Tornio Torppi14.522.05.3
Ranua lentokenttä15.522.77.6
Pudasjärvi Sarakylä
Posio Raistakka
Taivalkoski Inkee
Taivalkoski kirkonkylä13.619.57.4
Kuusamo lentoasema10.416.04.1
Kuusamo Kiutaköngäs9.515.51.1
Kuusamo Rukatunturi8.212.44.5
Kuusamo Teeriranta
Kuusamo Juuma9.315.61.3
Ylitornio Meltosjärvi16.424.66.3
Kolari Kattilamaa
Pello kirkonkylä16.924.29.7
Kittilä Alakylä
Rovaniemi lentoasema15.522.87.7
Rovaniemi rautatieasema16.923.59.6
Sodankylä Tähtelä12.518.33.9
Rovaniemi Apukka14.921.76.1
Pelkosenniemi kirkonkylä
Kemijärvi lentokenttä12.718.02.2
Savukoski kirkonkylä11.217.53.8
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi10.215.84.9
Salla kirkonkylä10.716.54.0
Salla Naruska9.515.50.5
Enontekiö Kaaresuvanto
Kittilä Pulju
Muonio Laukukero8.613.32.7
Muonio Sammaltunturi10.817.43.5
Kittilä Matorova12.119.43.1
Kittilä lentoasema14.020.26.9
Kittilä Kenttärova11.818.82.720
Kittilä kirkonkylä14.020.94.0
Kittilä Pokka10.416.03.115
Sodankylä Lokka10.816.14.1
Sodankylä Vuotso9.715.73.6
Inari Saariselkä matkailukeskus7.813.61.8
Inari Saariselkä Kaunispää6.312.50.6
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi
Inari Raja-Jooseppi7.012.82.0
Salla Värriötunturi7.612.21.4
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus7.713.30.3
Enontekiö Kilpisjärvi Saana5.510.43.0
Enontekiö Näkkälä11.017.64.2
Inari Angeli Lintupuoliselkä6.812.01.3
Inari Ivalo lentoasema8.514.82.3
Utsjoki Kevo6.011.12.3
Utsjoki Nuorgam5.09.42.5
Inari Väylä6.211.52.1
Inari kirkonkylä
Inari Kaamanen6.310.92.3
Inari Nellim6.811.82.3
Inari Kirakkajärvi5.110.51.2
Mäntsälä Hirvihaara15.623.93.1
Lahti Sopenkorpi18.124.99.3
Sipoo Itätoukki12.313.811.1
Rauma Pyynpää17.626.810.0
Muonio kirkonkylä14.020.76.7
Kajaani Petäisenniska15.121.58.5
Utsjoki Kevo Kevojärvi5.510.32.5
Inari Seitalaassa2.14.80.7
Puumala kirkonkylä16.323.17.7
Helsinki Vuosaari satama15.117.311.4
Maarianhamina Länsisatama14.316.912.3
Lumparland Långnäs satama13.617.010.5
Tampere Tampella19.625.012.0
Kittilä Lompolonvuoma11.219.2-0.8
Kuusamo Ruka Talvijärvi10.315.26.2
Espoo Nuuksio17.824.410.5
Espoo Tapiola15.821.87.3


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.