Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 17.05.2024
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama14.623.111.6
Jomala Maarianhamina lentoasema15.022.06.5
Parainen Utö14.518.79.2-1
Lemland Nyhamn10.914.88.5
Jomala Jomalaby15.823.27.5-1
Hammarland Märket12.915.811.2
Kökar Bogskär14.716.112.0
Parainen Fagerholm14.920.09.0-1
Kumlinge kirkonkylä15.621.410.9
Hanko Russarö14.819.79.2-1
Kaarina Yltöinen17.225.54.8-1
Kemiönsaari Vänö14.719.79.6
Hanko Tulliniemi14.619.69.9
Turku Rajakari14.3
Turku Artukainen17.324.57.7-1
Kemiönsaari Kemiö16.524.45.2-1
Hanko Tvärminne17.524.69.6-1
Salo Kärkkä18.326.46.8-1
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö12.516.99.6
Salo Kiikala lentokenttä17.726.28.8-1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema16.923.810.8-1
Inkoo Bågaskär14.018.411.8
Helsinki Kaisaniemi16.421.812.6-1
Lohja Porla17.224.511.7-1
Vihti Maasoja16.425.86.9
Helsinki Harmaja12.8
Kirkkonummi Mäkiluoto12.518.29.1
Helsinki Helsingin majakka14.117.011.2
Helsinki Kumpula16.922.512.5-1
Helsinki Malmi lentokenttä16.422.312.2
Porvoo Kalbådagrund13.717.411.2
Porvoo Emäsalo14.619.412.2
Porvoo Harabacka17.623.913.2-1
Kotka Rankki14.819.010.1-1
Loviisa Orrengrund12.618.210.2
Kotka Haapasaari13.217.99.0
Pori lentoasema14.820.46.0
Uusikaupunki Itätulli-1
Kustavi Isokari12.716.78.7-1
Rauma Kylmäpihlaja11.915.98.4
Pori rautatieasema15.520.47.3-1
Turku lentoasema16.624.56.6
Kokemäki Rausenkulma-1
Huittinen Sallila-1
Pöytyä Yläne-1
Kokemäki Tulkkila16.323.96.1-1
Jokioinen Ilmala18.226.07.7-1
Nokia Tottijärvi-1
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema18.125.87.6
Tampere Härmälä17.926.08.0-1
Somero Salkola17.825.310.7-1
Hyvinkää Hyvinkäänkylä17.825.810.1-1
Vihti Hiiskula-1
Hämeenlinna Pirttikoski0.0
Nurmijärvi Röykkä17.725.412.0-1
Hämeenlinna Katinen19.025.411.0-1
Hattula Lepaa18.426.19.9-1
Hämeenlinna Lammi Pappila17.524.38.8-1
Asikkala Pulkkilanharju16.022.510.3
Kouvola Utti lentoasema17.724.112.5
Kouvola Anjala17.124.410.2-1
Heinola Asemantaus18.224.79.4-1
Kouvola Voikoski0.0
Kouvola Utti Lentoportintie17.825.710.6
Virolahti Koivuniemi15.220.69.0-1
Lappeenranta lentoasema16.621.211.1
Lappeenranta Konnunsuo15.621.85.9
Lappeenranta Lepola16.720.612.6-1
Ruokolahti Kotaniemi-1
Lappeenranta Hiekkapakka14.921.411.2
Parikkala Koitsanlahti13.921.05.0-1
Kaskinen Sälgrund9.612.86.1-1
Merikarvia Tuorila-1
Isojoki Kärjenkoski-1
Teuva Kauppilankylä-1
Pori Tahkoluoto satama10.812.89.4
Kristiinankaupunki Majakka8.611.75.7
Karvia Alkkia16.526.04.9-1
Jalasjärvi Hirvijärvi0
Kauhajoki Kuja-Kokko16.024.26.0-1
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä17.325.97.3-1
Alavus Sulkavankylä-1
Virrat Äijänneva17.025.75.2
Tampere Siilinkari17.724.810.9
Jämsä Halli lentoasema17.825.37.6
Juupajoki Hyytiälä17.325.67.1-1
Jämsä Halli Lentoasemantie18.325.78.6-1
Jyväskylä lentoasema16.8-1
Sysmä Joutsjärvi-1
Jyväskylä Muuratjärvi-1
Luhanka Judinsalo15.421.28.5
Multia Pirttiperä-1
Joutsa Savenaho16.924.47.5-1
Kangasniemi kirkonkylä
Joutsa Pärnämäki-1
Mikkeli lentoasema16.624.26.7-1
Juva Partala15.722.55.9
Varkaus Kosulanniemi15.721.96.6-1
Savonlinna Laukansaari-1
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema14.821.24.2
Rantasalmi Rukkasluoto13.920.38.8
Savonlinna Punkaharju Laukansaari13.320.16.3-1
Enonkoski Simanala0.0
Savonlinna Savonranta-1
Rääkkylä kirkonkylä0.0
Tohmajärvi Kemie12.521.60.8-1
Joensuu Huhtilampi-1
Vaasa lentoasema16.824.76.5
Mustasaari Valassaaret10.415.75.0
Mustasaari Riimala
Kurikka Pyörni-1
Korsnäs Bredskäret11.415.38.4
Maalahti Strömmingsbådan8.211.26.8
Vaasa Klemettilä16.523.18.5-1
Seinäjoki Pelmaa17.626.96.6
Kauhava lentokenttä17.526.76.4-1
Ähtäri Myllymäki17.625.98.0-1
Halsua Purola15.025.60.3-1
Alajärvi Möksy15.425.31.2-1
Multia Karhila17.125.07.6-1
Viitasaari Haapaniemi16.623.47.1-1
Äänekoski Kalaniemi-1
Vesanto Sonkari15.423.55.6-1
Pielavesi Venetmäki-1
Siilinjärvi Kuopio lentoasema14.921.46.1
Kuopio Maaninka15.122.94.2-1
Lapinlahti Lamminkäyrä-1
Suonenjoki Iisvesi0.0
Kuopio Ritoniemi14.921.86.5
Kuopio Savilahti15.921.56.7-1
Heinävesi Palokki
Outokumpu Viuruniemi
Rautavaara Ala-Luosta
Rautavaara Ylä-Luosta13.922.23.0-1
Liperi Joensuu lentoasema14.220.55.3
Juuka Niemelä12.520.6-0.6-1
Joensuu Pyhäselkä-1
Lieksa Koli-1
Liperi Tuiskavanluoto13.117.57.5
Joensuu Linnunlahti13.020.74.8-1
Lieksa Lampela12.820.62.0-1
Ilomantsi Pötsönvaara13.221.14.5-1
Ilomantsi Mekrijärvi13.020.03.4-1
Pietarsaari Kallan11.919.38.7
Kokkola Tankar11.820.26.0
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema16.226.84.8
Kaustinen Tastula-1
Kalajoki Ulkokalla8.317.63.9
Kokkola Hollihaka16.126.24.7-1
Toholampi Oravala-1
Kalajoki Pitkäsenkylä
Kalajoki Metsäkylä-1
Toholampi Laitala15.525.64.4-1
Ylivieska lentokenttä14.726.4-1.1-1
Ylivieska Vähäkangas-1
Haapavesi Mustikkamäki15.625.22.1-1
Pyhäjärvi Ojakylä15.024.60.7-1
Pyhäjärvi Hiidenniemi-1
Kiuruvesi Korpijoki-1
Siikalatva Kestilä-1
Kajaani lentoasema14.522.81.2
Vieremä Kaarakkala15.922.27.4-1
Kajaani Paltaniemi-1
Valtimo kirkonkylä14.022.12.4-1
Ristijärvi Mustavaara0.0
Sotkamo Kuolaniemi14.422.72.8-1
Nurmes Mujejärvi-1
Kuhmo Apaja-1
Kuhmo Kalliojoki12.520.9-1.3-1
Raahe Nahkiainen10.518.05.2
Hailuoto Keskikylä13.022.81.6-1
Kemi I majakka8.314.43.5
Hailuoto Marjaniemi10.119.92.2
Raahe Lapaluoto satama12.121.64.9
Oulu lentoasema15.823.84.0
Siikajoki Ruukki15.224.31.7-1
Oulu Vihreäsaari satama12.321.06.3
Oulu Oulunsalo Pellonpää14.622.81.6-1
Vaala Pelso14.524.0-0.4-1
Pudasjärvi lentokenttä14.522.70.6-1
Utajärvi Särkijärvi-1
Pudasjärvi Jaurakkajärvi
Suomussalmi Näljänkä-1
Suomussalmi Pesiö11.321.3-1.4-110
Puolanka Kotila-10
Puolanka Paljakka11.219.11.2-14
Kemi Kemi-Tornio lentoasema11.719.12.2
Kemi Ajos10.116.54.0
Tornio Torppi10.817.06.0-1
Ranua lentokenttä13.5-1
Pudasjärvi Sarakylä0.0
Posio Raistakka-10
Taivalkoski Inkee-1
Taivalkoski kirkonkylä12.521.5-1.7-1
Kuusamo lentoasema11.419.9-1.8
Kuusamo Kiutaköngäs9.920.8-2.5-1
Kuusamo Rukatunturi11.215.74.3
Kuusamo Teeriranta-1
Kuusamo Juuma10.518.9-0.5
Ylitornio Meltosjärvi14.221.04.5
Kolari Kattilamaa1.5
Pello kirkonkylä15.421.45.3-1
Rovaniemi lentoasema14.320.24.6-1
Rovaniemi rautatieasema14.420.63.3
Sodankylä Tähtelä13.715
Rovaniemi Apukka13.120.3-0.5-1
Pelkosenniemi kirkonkylä-1
Kemijärvi lentokenttä11.819.8-1.9-1
Savukoski kirkonkylä11.620.5-2.4-1
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi12.017.94.5
Salla kirkonkylä12.020.9-2.3-1
Salla Naruska9.920.0-3.3-12
Enontekiö Kaaresuvanto-110
Enontekiö lentoasema13.620.12.0
Kittilä Pulju-10
Muonio Laukukero10.616.24.4
Muonio Sammaltunturi11.817.95.5
Kittilä Matorova13.620.34.5
Kittilä lentoasema14.022.40.5
Kittilä Kenttärova13.119.82.9-160
Kittilä Pakatti13.722.31.0-1
Kittilä Pokka12.019.80.7-142
Sodankylä Lokka9.819.1-2.70.1
Sodankylä Vuotso10.418.8-1.0-122
Inari Saariselkä matkailukeskus10.717.20.20.55
Inari Saariselkä Kaunispää9.516.02.9
Inari Raja-Jooseppi11.618.82.7
Salla Värriötunturi8.816.41.40.311
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus8.515.8-0.8-138
Enontekiö Kilpisjärvi Saana7.911.82.0
Enontekiö Näkkälä12.719.91.9-15
Inari Angeli Lintupuoliselkä10.618.82.4-18
Inari Ivalo lentoasema11.719.42.3
Utsjoki Kevo4.78.21.9-1
Utsjoki Nuorgam4.67.51.5-1
Inari Väylä6.211.22.1
Inari kirkonkylä-1
Inari Kaamanen6.211.42.3-14
Inari Nellim8.014.00.6-1
Inari Kirakkajärvi3.76.61.6-110
Mäntsälä Hirvihaara16.924.88.9-1
Lahti Sopenkorpi18.224.511.7-1
Siuntio Sjundby0.0
Sipoo Itätoukki12.117.68.5
Rauma Pyynpää15.120.28.2-1
Muonio Oustajärvi14.521.81.6-1
Pyhtää lentokenttä15.922.110.0-1
Kuusamo Välikangas11.320.5-2.7-1
Sotkamo Tuhkakylä15.222.72.5-1
Tervola Loue13.119.32.6
Savukoski Tulppio9.919.2-2.10.210
Mikkeli Pitkäaho-1
Inkoo Jakobramsjö13.720.311.9
Oulu Kaukovainio15.022.93.5-1
Kajaani Petäisenniska15.222.74.9-1
Utsjoki Kevo Kevojärvi3.66.71.0
Inari Seitalaassa2.04.70.7
Ilmajoki Seinäjoki lentoasema16.926.45.9
Rovaniemi lentoasema AWOS14.219.86.4
Jyväskylä lentoasema AWOS16.824.35.6
Puumala kirkonkylä15.821.58.9-1
Helsinki Vuosaari satama13.822.211.6
Maarianhamina Länsisatama13.519.68.6
Lumparland Långnäs satama16.021.211.8-1
Kittilä Lompolonvuoma14.120.3-0.9-1
Kuusamo Ruka Talvijärvi11.918.70.6
Espoo Nuuksio17.124.311.0-1
Mikkeli Lentoasema AWOS16.423.86.8
Espoo Tapiola16.021.912.9-1


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.