Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 28.05.2020
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama14.217.110.5
Jomala Maarianhamina lentoasema10.313.97.4
Parainen Utö10.312.09.0-1
Lemland Nyhamn10.2
Jomala Jomalaby10.013.55.4-1
Hammarland Märket8.910.27.7
Kökar Bogskär9.19.78.2
Parainen Fagerholm10.912.49.9-1
Kumlinge kirkonkylä9.510.88.7
Hanko Russarö11.815.48.6-1
Kaarina Yltöinen13.016.810.2-1
Kemiönsaari Vänö11.213.910.1
Hanko Tulliniemi11.614.29.0
Turku Rajakari11.512.810.2
Turku Artukainen12.616.19.6-1
Kemiönsaari Kemiö12.616.38.7-1
Hanko Tvärminne13.417.48.7-1
Salo Kärkkä13.318.08.8-1
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö12.519.08.5
Salo Kiikala lentokenttä12.318.17.7-1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema14.118.311.20.0
Inkoo Bågaskär12.718.29.1
Helsinki Kaisaniemi13.717.110.5-1
Lohja Porla12.717.39.10.4
Vihti Maasoja13.118.910.5
Helsinki Harmaja11.914.49.2
Kirkkonummi Mäkiluoto11.316.09.2
Helsinki Helsingin majakka12.115.69.0
Helsinki Kumpula13.718.710.5-1
Helsinki Malmi lentokenttä13.717.010.9
Porvoo Kalbådagrund11.714.69.4
Porvoo Emäsalo12.415.79.3
Porvoo Harabacka14.319.011.3-1
Kotka Rankki12.816.99.70.2
Loviisa Orrengrund12.115.79.4
Kotka Haapasaari11.614.69.6
Pori lentoasema10.813.58.5
Uusikaupunki Itätulli-1
Kustavi Isokari8.911.28.5-1
Rauma Kylmäpihlaja9.011.38.5
Pori rautatieasema11.013.59.2-1
Turku lentoasema11.915.29.0
Kokemäki Rausenkulma-1
Huittinen Sallila-1
Kokemäki Tulkkila11.915.28.9-1
Jokioinen Ilmala12.917.49.3-1
Nokia Tottijärvi-1
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema12.516.99.8
Tampere Härmälä12.817.09.3
Somero Salkola12.518.28.8-1
Hyvinkää Hyvinkäänkylä13.217.910.4-1
Vihti Hiiskula-1
Hämeenlinna Pirttikoski0.0
Nurmijärvi Röykkä13.418.010.7-1
Hämeenlinna Katinen13.617.410.8-1
Hattula Lepaa12.917.810.3-1
Hämeenlinna Lammi Pappila12.917.69.70.0
Asikkala Pulkkilanharju12.915.110.9
Kouvola Utti lentoasema13.918.610.4
Kouvola Anjala14.418.811.4-1
Heinola Asemantaus13.618.010.2-1
Kouvola Voikoski0.0
Kouvola Utti Lentoportintie13.919.210.30.0
Virolahti Koivuniemi13.217.88.10.0
Lappeenranta lentoasema13.617.810.5
Lappeenranta Konnunsuo13.418.78.1
Lappeenranta Lepola14.017.710.6-1
Ruokolahti Kotaniemi-1
Lappeenranta Hiekkapakka13.317.010.5
Parikkala Koitsanlahti12.818.28.0-1
Kaskinen Sälgrund9.812.58.5-1
Merikarvia Tuorila-1
Isojoki Kärjenkoski-1
Teuva Kauppilankylä-1
Pori Tahkoluoto satama9.113.48.2
Kristiinankaupunki Majakka8.510.87.5
Karvia Alkkia10.917.06.4-1
Ikaalinen Vehuvarpee-1
Kurikka Hirvijärvi-1
Kauhajoki Kuja-Kokko10.5
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä11.817.16.5-1
Alavus Sulkavankylä-1
Virrat Äijänneva10.615.16.3
Tampere Siilinkari11.814.39.4
Jämsä Halli lentoasema11.617.27.0
Juupajoki Hyytiälä11.116.76.2-1
Jämsä Halli Lentoasemantie12.016.87.3-1
Jyväskylä lentoasema11.417.15.7-1
Sysmä Joutsjärvi-1
Jyväskylä Muuratjärvi-1
Luhanka Judinsalo12.215.49.6
Multia Pirttiperä-1
Joutsa Savenaho12.017.87.0-1
Joutsa Pärnämäki-1
Mikkeli lentoasema13.619.49.7-1
Mikkeli Pitkähiekka-1
Juva Partala13.217.210.0
Varkaus Kosulanniemi13.517.310.4-1
Savonlinna Laukansaari-1
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema13.518.710.6
Rantasalmi Rukkasluoto13.116.810.7
Savonlinna Punkaharju Laukansaari13.417.910.6-1
Enonkoski Simanala-1
Rääkkylä kirkonkylä
Tohmajärvi Kemie13.318.58.7-1
Joensuu Huhtilampi0.0
Vaasa lentoasema11.314.78.3
Mustasaari Valassaaret10.814.78.4
Mustasaari Riimala-1
Kurikka Pyörni-1
Korsnäs Bredskäret10.212.28.8
Maalahti Strömmingsbådan9.510.78.4
Vaasa Klemettilä11.413.88.6-1
Seinäjoki Pelmaa11.216.16.0-1
Kauhava lentokenttä11.315.37.8-1
Ähtäri Inha11.115.56.5-1
Halsua Purola9.414.51.2-1
Alajärvi Möksy9.314.62.3-1
Multia Karhila10.515.45.9-1
Viitasaari Haapaniemi11.415.47.4-1
Äänekoski Kalaniemi-1
Viitasaari Kärnä0.0
Vesanto kirkonkylä10.616.14.8-1
Pielavesi Venetmäki-1
Siilinjärvi Kuopio lentoasema12.216.89.2
Kuopio Maaninka11.615.58.5-1
Suonenjoki Iisvesi0.0
Kuopio Ritoniemi12.616.69.7
Kuopio Savilahti12.216.29.3-1
Heinävesi Palokki-1
Outokumpu Viuruniemi
Rautavaara Ala-Luosta-1
Rautavaara Ylä-Luosta11.316.88.6-1
Liperi Joensuu lentoasema13.219.010.5
Juuka Niemelä12.618.09.8-1
Joensuu Pyhäselkä-1
Lieksa Koli-1
Liperi Tuiskavanluoto13.7
Joensuu Linnunlahti13.618.810.7-1
Lieksa Lampela12.717.79.8-1
Ilomantsi Naarva0.4
Ilomantsi Mekrijärvi13.017.510.8-1
Pietarsaari Kallan8.311.66.7
Kokkola Tankar8.911.87.2
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema10.314.77.6
Kaustinen Tastula-1
Kalajoki Ulkokalla6.98.35.8
Kokkola Santahaka11.015.15.7-1
Kalajoki Pitkäsenkylä
Kalajoki Mehtäkylä-1
Toholampi Laitala9.614.13.5-1
Ylivieska lentokenttä9.914.54.0-1
Ylivieska Vähäkangas0.1
Haapavesi Mustikkamäki9.914.05.5-1
Pyhäjärvi Ojakylä9.214.23.9-1
Pyhäjärvi Hiidenniemi-1
Kiuruvesi Korpijoki-1
Siikalatva Kestilä-1
Kajaani lentoasema10.414.37.0
Vieremä Kaarakkala10.314.56.3-1
Kajaani Paltaniemi-1
Nurmes Valtimo11.316.28.3-1
Ristijärvi Mustavaara
Sotkamo Kuolaniemi10.614.17.4-1
Nurmes Mujejärvi-1
Kuhmo Apaja-1
Kuhmo Kalliojoki11.417.08.7-1
Raahe Nahkiainen6.39.94.5
Hailuoto Keskikylä9.512.87.7-1
Kemi I majakka7.910.76.7
Hailuoto Marjaniemi8.710.47.1
Raahe Lapaluoto satama8.910.57.0
Oulu lentoasema10.612.89.0
Siikajoki Ruukki9.713.45.3-1
Oulu Vihreäsaari satama9.811.87.9
Oulu Oulunsalo Pellonpää10.613.48.3-1
Vaala Pelso9.514.05.9-1
Pudasjärvi lentokenttä10.714.46.0-1
Utajärvi Särkijärvi0.0
Pudasjärvi Jaurakkajärvi0.2
Suomussalmi Näljänkä-1
Suomussalmi Pesiö9.013.75.70.0
Puolanka Kotila-1
Puolanka Paljakka8.013.14.9-118
Kemi Kemi-Tornio lentoasema10.115.37.5
Tornio Torppi11.015.96.8-1
Ranua lentokenttä10.216.14.1-1
Pudasjärvi Sarakylä-1
Posio Raistakka-133
Taivalkoski Inkee0.0
Taivalkoski kirkonkylä9.913.75.3-1
Kuusamo lentoasema8.814.15.6
Kuusamo Kiutaköngäs10.115.56.5-1
Kuusamo Rukatunturi7.410.04.2
Kuusamo Teeriranta-1
Kuusamo Juuma8.813.95.3
Ylitornio Meltosjärvi11.116.14.5-1
Kolari Kattilamaa0.1
Pello kirkonkylä10.315.14.2-1
Kittilä Alakylä
Rovaniemi lentoasema10.213.85.9-1
Rovaniemi rautatieasema11.115.74.5
Sodankylä Tähtelä9.614.44.5-110
Rovaniemi Apukka9.814.53.7-1
Pelkosenniemi kirkonkylä-1
Kemijärvi lentokenttä8.813.62.5-1
Savukoski kirkonkylä9.413.35.6-1
Salla Kelloselkä-1
Pelkosenniemi Pyhätunturi7.110.53.7
Salla kirkonkylä9.813.95.8-1
Salla Naruska8.412.33.1-12
Enontekiö Kaaresuvanto0.2
Enontekiö lentoasema6.410.01.8
Kittilä Pulju-1
Muonio Laukukero2.75.9-0.5
Muonio Sammaltunturi4.37.61.0
Kittilä Matorova6.810.52.4
Kittilä lentoasema8.613.93.5
Kittilä Kenttärova6.611.30.5-164
Kittilä kirkonkylä8.713.33.1-1
Kittilä Pokka6.711.02.2-159
Sodankylä Lokka4.99.02.5-1
Sodankylä Vuotso6.110.9-0.1-141
Inari Saariselkä matkailukeskus6.410.20.4-133
Inari Saariselkä Kaunispää4.67.32.4
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi0.0
Inari Raja-Jooseppi7.311.94.0
Salla Värriötunturi7.211.04.0-130
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus3.76.71.6-168
Enontekiö Kilpisjärvi Saana-0.71.8-1.9
Enontekiö Näkkälä5.28.60.1-123
Inari Angeli Lintupuoliselkä6.410.12.4-111
Inari Ivalo lentoasema8.312.52.3
Utsjoki Kevo7.012.20.9-1
Utsjoki Nuorgam6.612.2-0.20.17
Inari Väylä7.913.01.3
Inari kirkonkylä-15
Inari Kaamanen7.311.81.6-113
Inari Nellim6.910.92.0-1
Inari Kirakkajärvi7.211.82.4-112
Mäntsälä Hirvihaara12.918.99.8-1
Siuntio Sjundby0.0
Sipoo Itätoukki11.214.19.2
Rauma Pyynpää9.812.58.8-1
Muonio kirkonkylä8.012.3-1.0-1
Pyhtää lentokenttä14.418.311.3-1
Kuusamo Välikangas8.814.35.4-16
Sotkamo Tuhkakylä10.115.56.8-1
Kajaani Petäisenniska10.613.77.1-1
Utsjoki Kevo Kevojärvi6.311.0-0.1
Inari Seitalaassa4.69.21.7
Rovaniemi lentoasema AWOS10.014.75.1
Jyväskylä lentoasema AWOS11.217.35.1
Puumala kirkonkylä13.618.410.3-1
Helsinki Vuosaari satama14.117.311.0
Maarianhamina Länsisatama10.713.48.3
Tampere Tampella12.916.710.0
Kittilä Lompolonvuoma6.410.5-1.3
Kuusamo Ruka Talvijärvi8.812.35.0
Espoo Nuuksio12.918.49.3-1
Espoo Tapiola13.817.110.4-1


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.