Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 19.05.2019
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama16.120.39.8
Jomala Maarianhamina lentoasema14.817.611.5
Parainen Utö11.013.69.3-1
Lemland Nyhamn10.813.89.7
Jomala Jomalaby14.517.610.7-1
Hammarland Märket9.812.08.1
Kökar Bogskär11.113.810.3
Parainen Fagerholm16.920.910.3-1
Kumlinge kirkonkylä14.919.013.1
Hanko Russarö12.515.210.0
Kaarina Yltöinen19.225.08.4-1
Kemiönsaari Vänö14.718.811.8
Hanko Tulliniemi14.216.011.8
Turku Rajakari16.421.812.1
Turku Artukainen19.926.712.1-1
Kemiönsaari Kemiö18.524.811.2-1
Hanko Tvärminne15.217.813.0-1
Salo Kärkkä18.225.97.2-1
Lohja Leppäkorpi0.0
Raasepori Jussarö11.614.39.8
Salo Kiikala lentokenttä18.125.110.3-1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema18.123.89.0-1
Inkoo Bågaskär12.714.510.9
Helsinki Kaisaniemi17.121.012.2-1
Lohja Porla17.824.211.0-1
Vihti Maasoja16.324.63.6
Helsinki Harmaja12.3
Kirkkonummi Mäkiluoto12.014.710.2
Helsinki Helsingin majakka12.814.710.5
Helsinki Kumpula17.521.611.5-1
Helsinki Malmi lentokenttä16.822.55.8
Porvoo Emäsalo15.818.413.4
Porvoo Harabacka16.523.25.9-1
Loviisa Orrengrund14.817.312.6
Kotka Haapasaari15.419.311.8
Uusikaupunki Itätulli
Kustavi Isokari13.216.910.0-1
Rauma Kylmäpihlaja14.822.59.5
Pori rautatieasema18.327.29.3-1
Kokemäki Rausenkulma-1
Huittinen Sallila-1
Oripää Teinikivi-1
Pöytyä Yläne
Kokemäki Tulkkila18.526.37.5-1
Jokioinen Ilmala17.725.36.5-1
Nokia Tottijärvi-1
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema18.124.56.8
Tampere Härmälä18.124.86.3-1
Somero Salkola17.324.48.8-1
Hyvinkää Hyvinkäänkylä16.724.35.4-1
Vihti Hiiskula-1
Hämeenlinna Pirttikoski0.0
Nurmijärvi Röykkä18.024.110.5-1
Hämeenlinna Katinen17.824.47.3
Hattula Lepaa17.124.16.2-1
Hämeenlinna Lammi Pappila16.523.95.1-1
Mäntsälä Hirvihaara Kuntomajantie0.0
Asikkala Pulkkilanharju16.522.39.9
Hämeenlinna Lammi Evo16.424.54.4
Kouvola Utti lentoasema18.524.99.4
Kouvola Anjala16.424.46.3-1
Heinola Asemantaus17.324.97.6-1
Kouvola Voikoski
Kouvola Utti Lentoportintie18.324.210.6-1
Virolahti Koivuniemi15.422.13.6-1
Lappeenranta lentoasema17.523.88.7
Lappeenranta Konnunsuo15.323.83.4
Lappeenranta Lepola17.723.211.7-1
Ruokolahti Kotaniemi-1
Lappeenranta Hiekkapakka15.821.211.5
Parikkala Koitsanlahti12.617.83.9-1
Kaskinen Sälgrund16.024.412.61.2
Merikarvia Tuorila0.2
Isojoki Kärjenkoski0.4
Teuva Kauppilankylä1.3
Pori Tahkoluoto satama16.123.69.8
Kristiinankaupunki Majakka16.521.012.0
Karvia Alkkia17.626.04.40.3
Ikaalinen Vehuvarpee-1
Jalasjärvi Hirvijärvi1.6
Kauhajoki Kuja-Kokko17.425.44.90.4
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä18.526.38.0-1
Alavus Sulkavankylä1.0
Virrat Äijänneva16.824.43.4
Tampere Siilinkari18.023.310.7
Jämsä Halli lentoasema17.924.67.6
Juupajoki Hyytiälä17.025.35.90.0
Jämsä Halli Lentoasemantie17.924.88.5-1
Jyväskylä lentoasema17.524.74.80.1
Sysmä Joutsjärvi
Luhanka Tammijärvi0.0
Jyväskylä Muuratjärvi
Luhanka Judinsalo15.822.39.7
Multia Pirttiperä0.4
Joutsa Savenaho17.524.59.10.1
Joutsa Pärnämäki0.0
Mikkeli lentoasema16.924.95.1-1
Mikkeli Pitkähiekka-1
Juva Partala17.524.16.6
Varkaus Kosulanniemi17.123.87.9-1
Savonlinna Laukansaari-1
Sulkava Halttula0.0
Savonlinna lentoasema15.021.36.2
Rantasalmi Rukkasluoto13.617.711.8
Savonlinna Punkaharju Laukansaari14.020.66.7-1
Enonkoski Simanala-1
Savonlinna Savonranta
Rääkkylä kirkonkylä0.0
Tohmajärvi Kemie13.821.04.5-1
Joensuu Huhtilampi-1
Mustasaari Valassaaret13.417.18.9
Mustasaari Riimala
Kurikka Pyörni
Korsnäs Bredskäret14.919.410.1
Maalahti Strömmingsbådan13.318.210.2
Vaasa Klemettilä17.726.27.80.7
Seinäjoki Pelmaa17.725.75.14.6
Kauhava lentokenttä18.725.76.62.8
Ähtäri Inha18.324.97.50.7
Halsua Purola17.325.33.40.6
Alajärvi Möksy18.325.64.04.9
Multia Karhila17.924.38.80.6
Viitasaari Haapaniemi18.624.69.61.9
Äänekoski Kalaniemi2.4
Viitasaari Kärnä0.9
Vesanto Sonkari17.925.15.52.9
Pielavesi Venetmäki-1
Siilinjärvi Kuopio lentoasema16.421.59.1
Kuopio Maaninka17.40.4
Lapinlahti Lamminkäyrä
Suonenjoki Iisvesi0.0
Kuopio Ritoniemi17.123.69.1
Kuopio Savilahti17.623.79.10.1
Heinävesi Palokki-1
Outokumpu Viuruniemi
Rautavaara Ala-Luosta-1
Rautavaara Ylä-Luosta15.321.66.5-1
Liperi Joensuu lentoasema15.320.77.7
Juuka Niemelä12.620.02.6-1
Lieksa Koli-1
Liperi Tuiskavanluoto14.017.910.2
Joensuu Linnunlahti14.720.19.0-1
Lieksa Lampela14.820.88.0-1
Ilomantsi Naarva-1
Ilomantsi Pötsönvaara12.418.85.7-1
Ilomantsi Mekrijärvi13.419.17.0-1
Pietarsaari Kallan15.420.69.7
Kokkola Tankar11.615.28.5
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema18.025.94.2
Kaustinen Tastula0.2
Kalajoki Ulkokalla9.913.66.0
Kalajoki Pitkäsenkylä
Kalajoki Metsäkylä-1
Toholampi Laitala17.324.93.8
Ylivieska lentokenttä17.126.82.2-1
Ylivieska Vähäkangas-1
Haapavesi Mustikkamäki17.725.95.5-1
Pyhäjärvi Ojakylä17.425.13.4-1
Pyhäjärvi Hiidenniemi-1
Kiuruvesi Korpijoki-1
Siikalatva Kestilä-1
Kajaani lentoasema15.622.94.8
Vieremä Kaarakkala17.822.610.5-1
Kajaani Paltaniemi-1
Valtimo kirkonkylä14.620.65.4-1
Ristijärvi Mustavaara0.2
Sotkamo Kuolaniemi14.621.46.5-1
Nurmes Mujejärvi-1
Kuhmo Apaja-1
Kuhmo Kalliojoki12.818.75.93.0
Raahe Nahkiainen16.121.111.7
Hailuoto Keskikylä14.923.92.1-1
Kemi I majakka13.7
Hailuoto Marjaniemi14.820.57.0
Raahe Lapaluoto satama14.219.87.2
Siikajoki Ruukki16.725.03.4-1
Oulu Vihreäsaari satama16.824.09.9
Oulu Oulunsalo Pellonpää17.325.04.9-1
Vaala Pelso15.523.13.4
Pudasjärvi lentokenttä15.722.68.6-1
Utajärvi Särkijärvi-1
Pudasjärvi Jaurakkajärvi-1
Suomussalmi Näljänkä1.6
Suomussalmi Pesiö13.018.66.21.8
Puolanka Kotila-1
Puolanka Paljakka13.320.85.5-1
Kemi Kemi-Tornio lentoasema15.522.72.1
Kemi Ajos14.220.37.9
Tornio Torppi14.522.05.3-1
Ranua lentokenttä15.522.77.6-1
Pudasjärvi Sarakylä-1
Posio Raistakka-1
Taivalkoski Inkee0.0
Taivalkoski kirkonkylä13.619.57.40.3
Kuusamo lentoasema10.416.04.1
Kuusamo Kiutaköngäs9.515.51.1-1
Kuusamo Rukatunturi8.212.44.5
Kuusamo Teeriranta-1
Kuusamo Juuma9.315.61.3
Ylitornio Meltosjärvi16.424.66.3-1
Kolari Kattilamaa-1
Pello kirkonkylä16.924.29.7-1
Kittilä Alakylä
Rovaniemi lentoasema15.522.87.7-1
Rovaniemi rautatieasema16.923.59.6
Sodankylä Tähtelä12.518.33.9-1
Rovaniemi Apukka14.921.76.1-1
Pelkosenniemi kirkonkylä-1
Kemijärvi lentokenttä12.718.02.2-1
Savukoski kirkonkylä11.217.53.80.2
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi10.215.84.9
Salla kirkonkylä10.716.54.0-1
Salla Naruska9.515.50.50.3
Enontekiö Kaaresuvanto-1
Kittilä Pulju-1
Muonio Laukukero8.613.32.7
Muonio Sammaltunturi10.817.43.5
Kittilä Matorova12.119.43.1
Kittilä lentoasema14.020.26.9
Kittilä Kenttärova11.818.82.7-120
Kittilä kirkonkylä14.020.94.0-1
Kittilä Pokka10.416.03.1-115
Sodankylä Lokka10.816.14.1-1
Sodankylä Vuotso9.715.73.6-1
Inari Saariselkä matkailukeskus7.813.61.8-1
Inari Saariselkä Kaunispää6.312.50.6
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi0.0
Inari Raja-Jooseppi7.012.82.0
Salla Värriötunturi7.612.21.4-1
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus7.713.30.3-1
Enontekiö Kilpisjärvi Saana5.510.43.0
Enontekiö Näkkälä11.017.64.2-1
Inari Angeli Lintupuoliselkä6.812.01.3-1
Inari Ivalo lentoasema8.514.82.3
Utsjoki Kevo6.011.12.3-1
Utsjoki Nuorgam5.09.42.50.1
Inari Väylä6.211.52.1
Inari kirkonkylä-1
Inari Kaamanen6.310.92.3-1
Inari Nellim6.811.82.3-1
Inari Kirakkajärvi5.110.51.2-1
Mäntsälä Hirvihaara15.623.93.1-1
Lahti Sopenkorpi18.124.99.3-1
Siuntio Sjundby0.0
Sipoo Itätoukki12.313.811.1
Rauma Pyynpää17.626.810.0-1
Muonio kirkonkylä14.020.76.7-1
Kajaani Petäisenniska15.121.58.5-1
Utsjoki Kevo Kevojärvi5.510.32.5
Inari Seitalaassa2.14.80.7
Puumala kirkonkylä16.323.17.7-1
Helsinki Vuosaari satama15.117.311.4
Maarianhamina Länsisatama14.316.912.3
Lumparland Långnäs satama13.617.010.50.2
Tampere Tampella19.625.012.0
Kittilä Lompolonvuoma11.219.2-0.8
Kuusamo Ruka Talvijärvi10.315.26.2
Espoo Nuuksio17.824.410.5-1
Espoo Tapiola15.821.87.3-1


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.