Suomen Ilmatieteen laitoksen lyhyt sääennuste

Paikkakunta:
Ennuste paikkaan: Akaa
Ajankohta Olosuhde Lämpötila °C Kosteus % Tuulen nopeus m/s Tuulen suunta Puuska m/s Sade 1h mm Sateen todenn. % Paine hPa Pilvisyys % Lämpösäteily W/m²
16.10.2026 20:00 Sumua12.1 99.2 3.5 Etelälounas 7.6 0.0 67.2 1015.7 96.00.0
16.10.2026 21:00 Sumua12.0 98.9 2.8 Etelälounas 7.1 0.0 53.1 1015.7 97.00.0
16.10.2026 22:00 Sumua11.9 99.1 2.8 Etelälounas 6.2 0.0 75.2 1015.4 98.00.0
16.10.2026 23:00 Tihkusadetta11.9 99.1 2.9 Etelälounas 6.0 0.1 80.0 1015.3 99.20.0
17.10.2026 00:00 Tihkusadetta12.0 99.0 2.2 Etelälounas 5.9 0.1 76.6 1015.2 100.00.0
17.10.2026 01:00 Heikkoa vesisadetta12.0 99.2 2.4 Etelälounas 4.8 0.2 64.0 1015.1 100.00.0
17.10.2026 02:00 Heikkoa vesisadetta11.9 98.4 1.8 Etelälounas 4.8 0.3 71.3 1015.0 100.00.0
17.10.2026 03:00 Heikkoa vesisadetta11.7 98.7 1.7 Etelä 3.8 0.3 93.4 1014.6 100.00.0
17.10.2026 04:00 Heikkoa vesisadetta11.3 99.3 1.1 Etelälounas 2.8 0.3 92.2 1014.6 100.00.0
17.10.2026 05:00 Kohtalaista vesisadetta11.3 99.5 0.5 Etelälounas 1.6 1.0 93.8 1014.2 100.00.0
17.10.2026 06:00 Kohtalaista vesisadetta9.8 98.1 3.5 Pohjoinen 8.5 1.3 96.9 1014.1 100.00.0
17.10.2026 07:00 Kohtalaista vesisadetta9.0 98.1 2.9 Pohjoiskoillinen 6.7 1.1 96.1 1014.2 100.00.0
17.10.2026 08:00 Kohtalaista vesisadetta8.8 96.1 3.0 Pohjoiskoillinen 6.4 2.3 97.2 1014.7 100.00.0
17.10.2026 09:00 Kohtalaista vesisadetta8.3 98.1 2.5 Pohjoinen 4.8 2.8 95.0 1015.2 100.00.5
17.10.2026 10:00 Kohtalaista vesisadetta8.5 98.7 3.6 Pohjoisluode 6.3 1.2 93.1 1015.9 100.03.2
17.10.2026 11:00 Kohtalaista vesisadetta8.2 94.8 5.1 Pohjoinen 9.3 0.8 84.5 1016.9 99.07.8
17.10.2026 12:00 Kohtalaista vesisadetta7.9 94.1 4.3 Pohjoisluode 8.7 0.7 83.4 1018.2 99.816.0
17.10.2026 13:00 Kohtalaista vesisadetta7.8 91.8 4.1 Pohjoinen 7.7 0.8 70.2 1018.9 99.221.8
17.10.2026 14:00 Paikallisia sadekuuroja7.8 90.1 3.9 Pohjoinen 7.5 0.2 60.0 1019.5 92.348.0
17.10.2026 15:00 Enimmäkseen pilvistä8.3 88.5 4.0 Pohjoisluode 7.2 0.0 41.5 1019.9 89.975.3
17.10.2026 16:00 Puolipilvistä8.4 80.9 4.5 Pohjoisluode 8.2 0.0 27.1 1020.4 70.672.2
17.10.2026 17:00 Selkeää8.0 76.5 4.3 Pohjoinen 8.2 0.0 26.6 1021.0 15.149.7
17.10.2026 18:00 Selkeää7.2 75.9 3.7 Pohjoinen 7.6 0.0 20.2 1021.8 7.825.4
17.10.2026 19:00 Selkeää5.9 81.4 2.8 Pohjoisluode 6.5 0.0 14.2 1022.7 10.70.0
17.10.2026 20:00 Selkeää5.1 85.3 2.6 Pohjoisluode 4.7 0.0 1.2 1023.7 2.00.0
17.10.2026 21:00 Selkeää4.4 88.3 2.6 Pohjoisluode 4.7 0.0 0.0 1024.4 0.00.0
17.10.2026 22:00 Selkeää3.9 89.6 2.7 Luode 4.7 0.0 0.0 1025.2 0.00.0
17.10.2026 23:00 Selkeää3.5 90.9 2.6 Luode 4.7 0.0 0.0 1026.0 0.00.0
18.10.2026 00:00 Selkeää2.9 92.9 2.3 Pohjoisluode 4.5 0.0 0.0 1026.8 0.00.0
18.10.2026 01:00 Selkeää2.3 93.5 2.1 Luode 4.1 0.0 0.0 1027.3 0.00.0
18.10.2026 02:00 Selkeää1.8 93.6 1.6 Luode 3.6 0.0 0.0 1027.8 0.00.0
18.10.2026 03:00 Selkeää1.2 96.0 1.1 Länsiluode 3.1 0.0 0.0 1028.1 0.00.0
18.10.2026 04:00 Selkeää0.4 99.4 1.2 Länsiluode 2.5 0.0 0.0 1028.6 0.00.0
18.10.2026 05:00 Selkeää0.1 99.6 1.1 Länsiluode 2.5 0.0 0.0 1029.0 0.00.0
18.10.2026 06:00 Selkeää-0.2 99.9 1.1 Länsi 2.4 0.0 0.0 1029.5 0.00.0
18.10.2026 07:00 Selkeää0.0 99.9 1.2 Länsi 2.7 0.0 0.0 1030.2 0.00.0
18.10.2026 08:00 Selkeää0.3 99.8 1.4 Länsi 3.1 0.0 0.0 1030.8 0.00.0
18.10.2026 09:00 Selkeää0.5 99.8 1.5 Luode 3.4 0.0 0.0 1031.5 0.013.1
18.10.2026 10:00 Selkeää2.1 93.7 1.8 Luode 3.8 0.0 0.0 1032.2 0.090.5
18.10.2026 11:00 Selkeää3.7 87.6 2.2 Luode 4.2 0.0 0.0 1032.9 0.0186.9
18.10.2026 12:00 Selkeää5.3 81.4 2.5 Pohjoisluode 4.6 0.0 0.0 1033.6 0.0264.0
18.10.2026 13:00 Selkeää6.1 74.2 2.7 Pohjoisluode 5.1 0.0 0.0 1033.9 2.8307.0
18.10.2026 14:00 Selkeää6.8 66.9 2.9 Pohjoisluode 5.5 0.0 0.0 1034.3 5.6305.6
18.10.2026 15:00 Selkeää7.6 59.6 3.2 Pohjoisluode 6.0 0.0 0.0 1034.6 8.4267.4
18.10.2026 16:00 Selkeää6.7 63.9 2.6 Pohjoisluode 5.0 0.0 0.0 1035.0 9.4195.8
18.10.2026 17:00 Selkeää5.7 68.2 2.1 Pohjoisluode 4.1 0.0 0.0 1035.5 10.4119.6
18.10.2026 18:00 Selkeää4.8 72.5 1.6 Pohjoisluode 3.1 0.0 0.0 1035.9 11.534.9
18.10.2026 19:00 Selkeää3.3 80.7 1.5 Pohjoisluode 2.9 0.0 0.0 1036.4 16.00.0
18.10.2026 20:00 Enimmäkseen selkeää1.8 88.8 1.3 Pohjoisluode 2.6 0.0 0.0 1036.8 20.50.0
18.10.2026 21:00 Enimmäkseen selkeää0.3 97.0 1.1 Länsiluode 2.4 0.0 0.0 1037.3 25.00.0
18.10.2026 22:00 Enimmäkseen selkeää0.0 97.5 0.9 Länsiluode 2.2 0.0 0.0 1037.5 23.40.0
18.10.2026 23:00 Enimmäkseen selkeää-0.3 97.9 0.8 Länsiluode 2.0 0.0 0.0 1037.8 21.80.0
19.10.2026 00:00 Enimmäkseen selkeää-0.6 98.4 0.6 Länsilounas 1.9 0.0 0.0 1038.0 20.20.0
19.10.2026 01:00 Selkeää-0.8 98.8 0.5 Länsilounas 1.5 0.0 0.0 1038.3 15.80.0
19.10.2026 02:00 Selkeää-1.0 99.3 0.3 Länsilounas 1.2 0.0 0.0 1038.6 11.40.0
19.10.2026 03:00 Selkeää-1.2 99.7 0.2 Länsilounas 0.9 0.0 0.0 1038.9 7.10.0
19.10.2026 04:00 Selkeää-1.5 99.7 0.5 Länsilounas 1.2 0.0 0.0 1038.8 6.80.0
19.10.2026 05:00 Selkeää-1.7 99.8 0.8 Länsilounas 1.5 0.0 0.0 1038.8 6.60.0
19.10.2026 06:00 Selkeää-2.0 99.8 1.2 Etelä 1.8 0.0 0.0 1038.7 6.30.0
19.10.2026 07:00 Selkeää-1.8 99.7 1.2 Etelä 1.9 0.0 0.0 1038.9 18.20.0
19.10.2026 08:00 Enimmäkseen selkeää-1.6 99.6 1.3 Etelä 2.0 0.0 0.0 1039.1 30.10.0
19.10.2026 09:00 Puolipilvistä-1.4 99.5 1.4 Etelä 2.2 0.0 0.0 1039.3 42.013.4
19.10.2026 10:00 Enimmäkseen selkeää0.4 91.8 1.4 Etelä 2.7 0.0 0.0 1039.5 28.0
19.10.2026 11:00 Selkeää2.2 84.1 1.3 Etelä 3.2 0.0 0.0 1039.6 14.0
19.10.2026 12:00 Selkeää4.0 76.4 1.3 Etelä 3.7 0.0 0.0 1039.8 0.0
19.10.2026 13:00 Selkeää4.9 70.9 1.8 Etelä 4.7 0.0 0.0 1039.4 0.0
19.10.2026 14:00 Selkeää5.7 65.3 2.3 Etelä 5.6 0.0 0.0 1038.9 0.0
19.10.2026 15:00 Selkeää6.6 59.7 2.8 Etelälounas 6.5 0.0 0.0 1038.5 0.0
19.10.2026 16:00 Selkeää5.7 65.6 2.6 Etelälounas 5.5 0.0 0.0 1038.3 0.0
19.10.2026 17:00 Selkeää4.7 71.6 2.3 Etelälounas 4.5 0.0 0.0 1038.1 0.0
19.10.2026 18:00 Selkeää3.8 77.5 2.1 Etelälounas 3.5 0.0 0.0 1037.9 0.0
19.10.2026 19:00 Selkeää3.0 81.2 2.0 Etelälounas 3.4 0.0 0.0 1038.0 0.0
19.10.2026 20:00 Selkeää2.2 84.9 1.9 Etelälounas 3.2 0.0 0.0 1038.1 0.0


Norjan Ilmatieteen laitoksen sääennuste

Ennuste paikkaan: Akaa
Ajankohta Olosuhde Lämpötila °C Kosteus % Tuulen nopeus m/s Tuulen suunta Puuska m/s Sade mm Sateen todenn. % Paine hPa Pilvisyys %
16.10.2026 20:00 Pilvistä12.0 99.5 4.1 Etelälounas 7.4 0.0 20.9 1015.7 100.0
16.10.2026 21:00 Pilvistä12.0 99.9 3.3 Lounas 7.2 0.0 28.2 1015.8 100.0
16.10.2026 22:00 Sumua11.9 100.0 2.7 Etelälounas 5.9 0.0 30.7 1015.5 100.0
16.10.2026 23:00 Sumua12.0 100.0 2.5 Etelälounas 4.9 0.0 36.1 1015.6 100.0
17.10.2026 00:00 Heikkoa vesisadetta11.9 99.9 2.1 Etelälounas 4.6 0.1 45.2 1015.5 100.0
17.10.2026 01:00 Vesisadetta12.0 99.4 2.8 Etelälounas 5.1 0.4 64.1 1015.5 100.0
17.10.2026 02:00 Heikkoa vesisadetta12.0 98.4 1.7 Lounas 5.0 0.2 85.8 1015.3 100.0
17.10.2026 03:00 Vesisadetta11.9 98.6 1.8 Etelä 3.3 0.3 96.7 1014.8 100.0
17.10.2026 04:00 Vesisadetta11.9 98.9 1.7 Etelälounas 3.6 0.6 99.9 1014.4 100.0
17.10.2026 05:00 Vesisadetta11.8 99.1 2.3 Etelälounas 4.1 0.7 99.6 1014.1 100.0
17.10.2026 06:00 Rankkaa vesisadetta11.6 98.4 4.0 Länsilounas 7.4 1.1 100.0 1013.8 100.0
17.10.2026 07:00 Rankkaa vesisadetta10.3 94.5 3.3 Pohjoiskoillinen 10.6 1.9 98.9 1014.0 100.0
17.10.2026 08:00 Rankkaa vesisadetta9.5 95.4 3.2 Pohjoiskoillinen 5.9 1.3 94.7 1014.3 100.0
17.10.2026 09:00 Vesisadetta9.0 95.7 3.6 Pohjoisluode 6.4 0.7 75.9 1015.3 100.0
17.10.2026 10:00 Heikkoa vesisadetta8.9 95.7 3.2 Pohjoisluode 6.7 0.2 55.4 1015.9 100.0
17.10.2026 11:00 Heikkoa vesisadetta8.9 95.2 4.5 Pohjoisluode 8.2 0.3 44.5 1016.9 100.0
17.10.2026 12:00 Pilvistä8.9 92.1 4.9 Pohjoinen 9.0 0.0 19.6 1017.8 100.0
17.10.2026 13:00 Pilvistä8.9 93.3 3.7 Pohjoinen 9.0 0.0 8.5 1018.4 100.0
17.10.2026 14:00 Pilvistä9.1 87.3 3.6 Pohjoinen 6.8 0.0 0.3 1019.3 99.7
17.10.2026 15:00 Pilvistä9.4 78.7 3.9 Pohjoinen 7.2 0.0 0.0 1019.9 99.9
17.10.2026 16:00 Pilvistä9.4 76.8 4.1 Pohjoinen 7.5 0.0 0.0 1020.3 99.5
17.10.2026 17:00 Pilvistä9.2 74.9 4.0 Pohjoinen 7.5 0.0 0.0 1020.9 93.9
17.10.2026 18:00 Enimmäkseen selkeää8.4 73.6 3.9 Pohjoinen 7.3 0.0 0.0 1021.6 18.4
17.10.2026 19:00 Selkeää7.3 77.0 3.0 Pohjoinen 7.2 0.0 0.0 1022.5 2.9
17.10.2026 20:00 Selkeää6.2 83.1 2.3 Pohjoisluode 5.4 0.0 0.0 1023.6 2.3
17.10.2026 21:00 Selkeää5.5 86.0 2.3 Pohjoisluode 4.1 0.0 0.0 1024.3 0.3
17.10.2026 22:00 Selkeää4.7 87.9 2.3 Pohjoisluode 4.1 0.0 0.0 1025.3 0.0
17.10.2026 23:00 Selkeää4.0 89.7 2.3 Pohjoisluode 4.3 0.0 0.0 1026.0 0.0
18.10.2026 00:00 Selkeää3.3 92.1 2.2 Pohjoisluode 4.1 0.0 0.0 1026.9 0.0
18.10.2026 01:00 Selkeää2.6 93.1 2.0 Pohjoisluode 3.8 0.0 0.0 1027.5 0.0
18.10.2026 02:00 Selkeää1.9 92.9 1.7 Luode 3.5 0.0 0.0 1028.0 0.0
18.10.2026 03:00 Selkeää1.5 93.1 1.5 Luode 3.0 0.0 0.0 1028.4 0.0
18.10.2026 04:00 Selkeää1.1 94.6 1.1 Länsi 2.5 0.0 0.0 1028.9 0.4
18.10.2026 05:00 Selkeää0.8 96.8 1.1 Länsi 2.0 0.0 0.0 1029.3 4.1
18.10.2026 06:00 Selkeää0.4 98.1 1.2 Länsilounas 1.9 0.0 0.0 1029.6 12.3
18.10.2026 07:00 Enimmäkseen selkeää0.1 98.5 1.1 Länsilounas 1.9 0.0 0.0 1030.2 13.7
18.10.2026 08:00 Enimmäkseen selkeää0.0 98.7 1.2 Länsilounas 2.1 0.0 0.0 1030.8 13.4
18.10.2026 09:00 Enimmäkseen selkeää0.2 98.5 1.1 Länsi 2.1 0.0 0.0 1031.4 14.3
18.10.2026 10:00 Selkeää1.7 95.3 1.7 Luode 3.2 0.0 0.0 1032.1 2.1
18.10.2026 11:00 Selkeää3.7 87.6 2.4 Pohjoisluode 4.8 0.0 0.0 1032.6 0.4
18.10.2026 12:00 Selkeää5.3 80.1 2.7 Pohjoisluode 5.5 0.0 0.0 1033.5 2.7
18.10.2026 13:00 Enimmäkseen selkeää6.9 68.0 2.6 Pohjoinen 5.6 0.0 0.0 1034.2 19.1
18.10.2026 14:00 Puolipilvistä7.7 61.8 3.0 Pohjoiskoillinen 6.2 0.0 0.0 1034.4 54.9
18.10.2026 15:00 Puolipilvistä7.9 61.3 2.5 Pohjoinen 6.2 0.0 0.0 1034.6 72.8
18.10.2026 16:00 Puolipilvistä7.6 62.6 2.2 Pohjoinen 5.3 0.0 0.0 1034.8 49.9
18.10.2026 17:00 Enimmäkseen selkeää6.9 64.4 1.9 Pohjoisluode 4.5 0.0 0.0 1035.1 20.8
18.10.2026 18:00 Puolipilvistä5.3 74.3 1.6 Pohjoisluode 3.5 0.0 0.0 1035.7 39.5
18.10.2026 19:00 Puolipilvistä3.9 79.7 1.3 Pohjoisluode 2.6 0.0 0.0 1036.3 84.6
18.10.2026 20:00 Puolipilvistä2.8 83.1 1.3 Pohjoinen 2.1 0.0 0.0 1036.9 96.0
18.10.2026 21:00 Puolipilvistä1.9 87.7 0.9 Luode 2.0 0.0 0.0 1037.4 97.4
18.10.2026 22:00 Puolipilvistä1.4 93.0 0.7 Länsilounas 1.4 0.0 0.0 1037.8 95.3
18.10.2026 23:00 Puolipilvistä0.9 96.1 0.8 Lounas 1.4 0.0 0.0 1038.2 96.8
19.10.2026 00:00 Puolipilvistä0.5 97.2 0.9 Lounas 1.5 0.0 0.0 1038.4 95.0
19.10.2026 01:00 Puolipilvistä0.2 97.6 0.8 Lounas 1.4 0.0 0.0 1038.6 90.0
19.10.2026 02:00 Puolipilvistä0.0 97.7 0.6 Lounas 1.3 0.0 0.0 1039.0 96.9
19.10.2026 03:00 Pilvistä-0.1 97.7 0.7 Etelälounas 1.1 0.0 2.0 1039.2 81.5
19.10.2026 09:00 Pilvistä-0.9 98.2 1.9 Eteläkaakko 0.0 2.0 1039.8 94.1
19.10.2026 15:00 Selkeää7.3 57.9 2.6 Etelälounas 0.0 2.0 1038.9 0.0
19.10.2026 21:00 Selkeää2.6 87.6 3.0 Etelälounas 0.0 2.0 1038.1 0.8
20.10.2026 03:00 Selkeää0.0 93.7 3.1 Etelälounas 0.0 0.0 1038.2 0.8
20.10.2026 09:00 Selkeää0.2 96.1 2.8 Etelälounas 0.0 2.0 1037.9 1.6
20.10.2026 15:00 Selkeää8.7 63.9 2.2 Itäkaakko 0.0 2.0 1036.4 0.0
20.10.2026 21:00 Selkeää2.9 90.8 3.4 Itäkaakko 0.0 2.0 1034.7 0.0
21.10.2026 03:00 Selkeää0.9 96.5 3.2 Itäkaakko 0.0 2.0 1033.7 6.2
21.10.2026 09:00 Enimmäkseen selkeää2.2 98.2 4.0 Itäkaakko 0.0 4.0 1031.5 32.0
21.10.2026 15:00 Puolipilvistä9.3 78.2 3.5 Itäkaakko 0.0 6.0 1029.9 42.2
21.10.2026 21:00 Selkeää6.8 93.7 4.8 Itäkaakko 0.0 8.0 1027.2 12.5
22.10.2026 03:00 Puolipilvistä5.8 97.5 4.4 Itäkaakko 0.0 8.0 1026.4 57.4
22.10.2026 09:00 Pilvistä7.1 97.9 4.6 Itäkaakko 0.0 12.0 1023.5 100.0
22.10.2026 15:00 Pilvistä10.0 88.1 4.5 Itäkaakko 0.0 16.0 1021.1 100.0
22.10.2026 21:00 Puolipilvistä9.2 91.3 4.7 Kaakko 0.0 20.0 1019.8 56.2
23.10.2026 03:00 Vesisadetta8.6 95.8 4.1 Kaakko 1.9 18.0 1021.8 100.0
23.10.2026 09:00 Pilvistä9.4 97.3 4.4 Etelälounas 0.0 16.0 1020.1 100.0
23.10.2026 15:00 Pilvistä10.9 84.6 4.3 Etelälounas 0.0 14.0 1022.0 100.0
23.10.2026 21:00 Puolipilvistä8.8 94.2 4.0 Etelälounas 0.0 12.0 1023.6 56.6
24.10.2026 03:00 Pilvistä8.3 96.2 3.4 Etelälounas 0.0 10.0 1025.8 100.0
24.10.2026 09:00 Pilvistä8.4 96.3 3.4 Etelälounas 0.0 8.0 1025.7 100.0
24.10.2026 15:00 Pilvistä10.4 81.7 3.9 Eteläkaakko 0.0 10.0 1025.7 97.7
24.10.2026 21:00 Pilvistä9.0 93.5 4.0 Eteläkaakko 0.0 6.0 1024.6 100.0
25.10.2026 03:00 Pilvistä8.8 94.0 4.0 Eteläkaakko 0.0 8.0 1023.1 100.0
25.10.2026 08:00 Pilvistä8.5 95.3 4.6 Eteläkaakko 0.0 10.0 1023.1 100.0
25.10.2026 14:00 Pilvistä10.0 81.6 4.7 Eteläkaakko 0.0 10.0 1022.1 99.2
25.10.2026 20:00 Pilvistä8.3 92.6 4.2 Eteläkaakko 0.0 14.0 1023.8 100.0
26.10.2026 02:00 Pilvistä7.9 95.7 3.2 Eteläkaakko 0.0 12.0 1022.7 100.0
26.10.2026 08:00 Pilvistä7.1 96.3 3.4 Eteläkaakko 0.0 12.0 1023.3 100.0

FMI:n sääennuste on ladattu Avoin data -palvelun kautta, MET.NO:n ennuste puolestaan MET Weather API -sivustolta.