Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 06.09.1968
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Jomala Maarianhamina lentoasema19.623.415.1-1
Parainen Utö18.920.717.3-1
Lemland Nyhamn19.020.518.0-1
Korppoo Korpogård-1
Houtskari Hyppeis-1
Saltvik Kvarnbo-1
Geta Östergeta-1
Rymättylä kk-1
Merimasku Sannainen-1
Hanko Russarö18.720.117.3-1
Kaarina Yltöinen20.026.213.4-1
Piikkiö Tuorla20.027.012.9-1
Naantali keskusta20.827.215.5-1
Tammisaari Bromarv Vättlax-1
Kemiö Mattkärr-1
Parainen keskusta-1
Turku Kaarninko-1
Suomusjärvi Kettula18.526.012.8-1
Hanko Tvärminne18.823.615.1-1
Pohja Pohjankuru19.527.313.9-1
Salo Kärkkä19.027.512.7-1
Bromarv Kivitok-1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema20.327.713.6-1
Inkoo Bågaskär19.522.216.5-1
Helsinki Katajaluoto19.622.816.7-1
Helsinki Kaisaniemi19.626.214.2-1
Espoo Otaniemi19.624.014.2-1
Helsinki Ilmala19.326.012.4-1
Lohja Porla17.825.79.1-1
Vihti Maasoja17.727.79.7-1
Kirkkonummi Pickala-1
Espoo Kauklahti-1
Vihti Suontaka-1
Vihti Kotkaniemi-1
Helsinki Malmi lentokenttä18.726.811.9-1
Helsinki Viikin koetila18.125.811.5-1
Vantaa Tikkurila18.927.711.7-1
Tuusula Ruotsinkylä18.726.911.4-1
Porvoo Jernböle19.027.79.4-1
Tuusula Hyrylä18.827.611.5-1
Porvoo Bengtsby-1
Porvoo Norrveckoski-1
Kotka Rankki19.423.016.3-1
Loviisa Valko-1
Loviisa keskusta-1
Pori lentoasema19.828.214.1-1
Rauma Kuuskajaskari19.125.916.1-1
Mietoinen Saari20.326.915.1-1
Rauma kpki21.028.816.2-1
Kustavi Kivimaa-1
Uusikaupunki Itätulli-1
Laitila Haukka-1
Uusikaupunki Korsaari-1
Lappi Kaukola-1
Lappi Kulanperä-1
Rauma Äyhö0.1
Luvia Peränkylä-1
Turku lentoasema19.527.712.2-1
Huittinen Lauttakylä18.327.512.0-1
Kokemäki Rausenkulma19.927.714.4-1
Tarvasjoki Eura-1
Lieto Tammentaka-1
Oripää kk-1
Yläne Vanhakartano-1
Huittinen Sallila-1
Eura Kauttua-1
Köyliö Yttilä-1
Kokemäki Kartano-1
Harjavalta Torttila-1
Jokioinen Ilmala18.527.610.2-1
Tampere Härmälä17.826.69.0-1
Tammela Mustiala18.827.011.7-1
Nummi-Pusula Kärkölä0.1
Somero Joensuu-1
Koski Sorvasto-1
Loimaa Vesikoski-1
Kylmäkoski Jokihaavisto-1
Punkalaidun Oriniemi-1
Toijala Satama-1
Nokia Tottijärvi-1
Hämeenlinna Kauriala19.127.412.00.0
Hyvinkää Hyvinkäänkylä17.927.29.5-1
Hattula Leteensuo17.625.89.4-1
Hattula Lepaa18.426.510.5-1
Hauho Hahkiala18.026.39.3-1
Pälkäne Myttäälä19.325.413.3-1
Vihti Hiiskula-1
Riihimäki Kara0.2
Loppi Vojakkala-1
Hausjärvi Lavinto-1
Janakkala Kiipula-1
Hämeenlinna Pirttikoski-1
Tuulos Teuro0.0
Valkeakoski Myttäälä-1
Pälkäne Padankoski-1
Hyvinkää lentokenttä-1
Lahti Laune18.126.89.6-1
Orimattila Käkelä17.727.28.8-1
Hämeenlinna Lammi Pappila17.025.99.6-1
Asikkala Pulkkilanharju18.924.416.8-1
Kärkölä Hähkäniemi-1
Lahti Kujala-1
Hollola kirkonkylä-1
Lammi Tirmula0.1
Padasjoki Syrjäntaka0.0
Hämeenkoski Käikälä0.0
Lammi Ronni-1
Lammi Kostila-1
Lammi Jahkola-1
Kouvola Utti lentoasema19.326.312.7-1
Kotka Sunila17.425.010.4-1
Lapinjärvi Ingermanninkylä17.127.08.8-1
Kouvola Anjala17.827.09.1-1
Kuusankoski keskusta19.126.712.6-1
Heinola Asemantaus18.125.811.1-1
Artjärvi kk-1
Anjalankoski Rautakorpi-1
Iitti Perheniemi Sääskjärvi-1
Anjalankoski Sippola Haukkasuo-1
Kouvola keskusta-1
Kouvola Tornionmäki-1
Iitti Koskenniska-1
Mäntyharju Pärnämäki-1
Mäntyharju Paasola-1
Hartola Kuivajärvi0.0
Mäntyharju Toivola-1
Valkeala Kouvolankylä-1
Valkeala Selänpää Verla-1
Virolahti Ravijoki-1
Virolahti Ravijärvi-1
Hamina Poitsila-1
Virolahti Nopala-1
Miehikkälä Hauhia-1
Anjalankoski Sippola Hirvelä-1
Luumäki Saareks-1
Savitaipale Peltoinlahti0.3
Mäntyharju Halmeniemi-1
Suomenniemi Punkankylä-1
Lappeenranta lentoasema18.824.314.3-1
Ruokolahti Kotaniemi18.125.810.6-1
Joutseno Honkalahti-1
Imatra Siitola-1
Ruokolahti Kotaniemi Latosuo-1
Ruokolahti Kotalahti Sipinen-1
Ruokolahti Syyspohja0.2
Ruokolahti Valkjärvi-1
Rautjärvi Simpele Kangaskoski17.725.310.3-1
Mäntyluoto/Pori19.924.416.6-1
Merikarvia Tuorila-1
Isojoki Kärjenkoski-1
Isojoki Vanhakylä-1
Kristiinankaupunki keskusta-1
Teuva kk-1
Teuva Kauppilankylä-1
Mouhijärvi Selkee19.525.812.7-1
Karvia Alkkia19.026.612.4-1
Pori Lavia-1
Ikaalinen Kurkela-1
Pomarkku kk-1
Ikaalinen Varpee-1
Ikaalinen Vehuvarpee-1
Jämijärvi Pirttijärvi-1
Honkajoki Antila-1
Honkajoki Lauhala-1
Karvia kk-1
Kauhajoki Nummijärvi-1
Jalasjärvi Koskue-1
Kauhajoki kaupunki-1
Kuru Länsi-Aure18.525.711.10.0
Kihniö Aitoneva19.426.312.3-1
Ylöjärvi Metsäkylä0.0
Ylöjärvi Taivalpohja-1
Ikaalinen keskusta0.0
Ikaalinen Vahojärvi-1
Parkano Lamminkoski-1
Kuru Riuttaskylä-1
Virrat Vaskivesi-1
Kihniö Kankari-1
Virrat Jäähdyspohja-1
Virrat Killinkoski-1
Alavus Sulkavankylä-1
Alavus Kattelus-1
Tampere kpki-1
Jämsä Halli lentoasema17.925.69.5-1
Kangasala Köyrä18.125.99.9-1
Juupajoki Hyytiälä17.226.69.4-1
Kuhmalahti Vehkajärvi-1
Orivesi Uiherla0.0
Orivesi Yliskylä-1
Orivesi keskusta-1
Juupajoki Höyde-1
Juupajoki Sahrajärvi-1
Ruovesi Pekkala0.1
Vilppula kk-1
Mänttä Raja-Aho-1
Vilppula Pohjaslahti-1
Keuruu Suolahti-1
Keuruu Pihlajavesi Lapin koulu-1
Keuruu Pihlajavesi0.0
Jyväskylä lentoasema16.924.98.7-1
Jyväskylä keskusta18.125.310.4-1
Sysmä Joutsjärvi-1
Hartola Hotila-1
Hartola Kirkkola Leppäkoski-1
Kuhmoinen Lästilä-1
Hartola Putkijärvi-1
Luhanka kirkonkylä-1
Luhanka Tammijärvi0.0
Jämsä Seppola-1
Korpilahti Muuratjärvi Varrasmäki-1
Korpilahti Ylä-Muuratjärvi Rinteelä0.1
Jyväskylä Muuratjärvi0.1
Korpilahti Ylä-Muuratjärvi Parkkola-1
Petäjävesi Kuivasmäki-1
Joutsa Savenaho16.324.010.6-1
Hartola Sauvuori0.0
Hirvensalmi Vahvaselkä0.2
Hartola Nokankylä-1
Hartola kk Vehkasalo-1
Hirvensalmi Hämeenmäki-1
Hartola Kirkkola Ansio-1
Joutsa Uimaniemi-1
Joutsa Jousa-1
Hirvensalmi Puukonsaari-1
Joutsa Mieskonmäki Säynätniemi0.1
Joutsa kk0.2
Joutsa Mieskonmäki Kälä0.5
Kangasniemi kirkonkylä0.0
Kangasniemi Kutemajärvi0.1
Haukivuori Nykälä-1
Hankasalmi Säkinmäki0.0
Mikkeli lentoasema18.724.912.3-1
Varkaus Käpykangas16.224.37.60.8
Mikkelin mlk Liukkola Ketola-1
Mikkeli Rantakylä0.0
Mikkeli Anttola Pihlajasalo0.1
Juva Hatsola-1
Joroinen Kotkatlahti0.4
Pieksämäki Bovallius ammattiopisto4.6
Leppävirta Sorsakoski Osmajärvi0.3
Savonlinna Laukansaari0.5
Sulkava Kaipola-1
Sulkava Halttula-1
Rantasalmi Tuusmäki-1
Rantasalmi Osikonmäki0.3
Heinävesi Hasumäki0.5
Savonlinna Punkaharju Laukansaari17.324.211.10.2
Parikkala kk-1
Kesälahti kk-1
Kerimäki Yläkuona-1
Kerimäki Rauvanniemi-1
Enonkoski Simanala-1
Savonranta Leivonmäki0.2
Kitee kk18.125.910.20.3
Tohmajärvi Kemie16.025.65.90.0
Joensuu Huhtilampi-1
Vaasa lentoasema19.427.712.0-1
Gåshällan/Närpiö19.023.515.5-1
Mustasaari Valassaaret16.919.814.4-1
Vaasa Hietalahti19.927.413.1-1
Närpiö Ylimarkku-1
Närpiö Alamarkku0.0
Närpiö Ylimarkku Bodbacka-1
Närpiö Pirttikylä-1
Mustasaari Sulva Långmossen-1
Maalahti Bergö-1
Mustasaari Sulva Forsbacken-1
Mustasaari Björköby-1
Seinäjoki Pelmaa18.627.711.6-1
Kurikka keskusta-1
Ilmajoki Peurala-1
Seinäjoki keskusta-1
Ilmajoki Hiiripelto-1
Ylistaro Jääskänjoki0.0
Ylistaro asemanseutu1.0
Ylistaro Pelma0.0
Vähäkyrö kk-1
Alahärmä Yli-Eko-1
Alahärmä Kuoppala-1
Alahärmä Vuoskoski-1
Kauhava lentokenttä19.227.310.00.0
Lapua Siirilä17.927.09.0-1
Alavus Pollari-1
Alavus Salonkylä-1
Alavus Autionmäki-1
Alavus Rantatöysä-1
Alavus Niinimaa-1
Lapua Haapakoski-1
Alajärvi keskusta-1
Kortesjärvi Saarijärvi-1
Ähtäri Myllymäki15.726.05.4-1
Alajärvi Möksy16.827.05.0-1
Multia Vehkoo-1
Alajärvi Lippo-1
Karstula kk-1
Perho Salamajärvi-1
Halsua Kanala Koski0.0
Halsua Purola-1
Laukaa Nurmijärvi Jokihaara-1
Äänekoski keskusta-1
Äänekoski Kalaniemi0.1
Kannonkoski kk-1
Viitasaari Huopana0.5
Viitasaari kk Mäkipirtti0.4
Viitasaari Kärnä-1
Saarijärvi Häkkilä0.0
Vesanto Sonkari16.224.46.60.2
Laukaa Nurmijärvi-1
Laukaa Äijälä Hyyppäänmäki-1
Konnevesi Lahdenkylä0.5
Karttula kk-1
Pielavesi Säviä-1
Pielavesi Venetmäki1.0
Siilinjärvi Kuopio lentoasema17.624.312.2-1
Kuopio Inkilänmäki17.623.811.70.3
Kuopio Maaninka16.224.87.50.7
Leppävirta Kotalahti0.6
Suonenjoki kpla0.2
Varpaisjärvi Pitkälänmäki-1
Outokumpu keskusta16.525.47.81.5
Heinävesi Palokki-1
Outokumpu Viuruniemi0.2
Liperi Ahonkylä Leppilampi0.6
Outokumpu Lukanvaara1.4
Outokumpu Kuokkala1.4
Outokumpu Maljasalmi Voutilainen1.3
Outokumpu Maljasalmi Sarvijärvi1.3
Nilsiä Pieksä-1
Nilsiä kk Uitti-1
Liperi Joensuu lentoasema17.824.611.2-1
Juuka Niemelä16.124.36.9-1
Joensuu Pyhäselkä-1
Liperi Kaatamo-1
Outokumpu Sysmänkylä Suvisranta1.4
Outokumpu Kokonvaara-1
Outokumpu Taipale Mustapuro-1
Pielisjärvi Koli matkailuhotelli-1
Lieksa Hattusaari-1
Ilomantsi kk16.824.68.60.0
Pielisjärvi15.923.49.5-1
Kiihtelysvaara Röksä0.0
Eno kk-1
Eno Pamilo Luhtapohja3.0
Ilomantsi Lehtovaara-1
Pietarsaari Mässkär Västersund18.625.815.4-1
Tankar/Öja17.921.715.1-1
Pietarsaari Leppäluoto-1
Luoto Eugmo-1
Uusikaarlepyy keskusta-1
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema19.127.611.7-1
Ulkokalla/Kalajoki15.919.414.20.2
Pedersöre Lappfors-1
Kaustinen Tastula-1
Kruunupyy kk-1
Kokkola Korplax0.1
Kokkola Kälviä-1
Kälviä Maunumäki-1
Kälviä Ruotsalo0.0
Nivala16.826.36.8-1
Lestijärvi kk-1
Toholampi Oravala0.1
Kannus Ylikannus-1
Sievi asema0.2
Kalajoki Käännänkylä0.0
Oulainen keskusta1.5
Kalajoki Metsäkylä-1
Haapajärvi maamieskoulu17.425.97.40.1
Haapavesi Mustikkamäki16.625.27.60.8
Pyhäjärvi Ol Hiidenkylä-1
Reisjärvi Levonperä-1
Haapajärvi Uusimaa0.1
Kärsämäki Venetpalo0.3
Kärsämäki kk0.2
Haapavesi kk1.8
Pulkkila kk-1
Vihanti Ristonaho0.3
Pyhäjärvi Ol Vuohtomäki0.1
Kiuruvesi Niemiskylä Honkaperä-1
Kiuruvesi Korpijoki0.5
Pyhäjärvi Ol Liittoperä0.5
Pyhäjärvi Ol Lohvanperä0.4
Pyhäntä Ahokylä0.4
Pyhäntä Tavastkenkä0.2
Siikalatva Kestilä-1
Kajaani lentoasema15.323.86.3-1
Vieremä Kaarakkala19.625.013.2-1
Iisalmi keskusta0.3
Sonkajärvi Rutakko-1
Sonkajärvi kk0.2
Vuolijoki Otanmäki-1
Kajaani kpki-1
Sotkamo Saviaho-1
Sotkamo Vihtamojärvi-1
Ristijärvi Hiisijärvi-1
Rautavaara Tiilikka-1
Nurmes Ylikylä16.024.56.4-1
Kuhmo keskusta15.923.96.5-1
Nurmes Mujejärvi-1
Kuhmo kirkonkylä-1
Hyrynsalmi Tapanivaara-1
Hailuoto Keskikylä15.623.67.62.3
Pattijoki Ylipää Nikkari4.2
Pattijoki Jokela6.9
Raahe kpki6.9
Pattijoki Ylipää Sorttanen2.3
Oulu lentoasema16.724.59.2-1
Siikajoki Ruukki16.725.97.40.7
Muhos kk Laitasaari16.224.28.4-1
Oulu Linnanmaa16.524.48.2-1
Tyrnävä Temmes-1
Oulu Pateniemi-1
Yli-Ii kk0.7
Vaala Pelso16.625.06.5-1
Pudasjärvi Kurenalus14.523.05.2-1
Vaala Jaalanka-1
Utajärvi Särkijärvi-1
Pudasjärvi Korpisenkylä0.0
Pudasjärvi Sotkajärvi-1
Ristijärvi Koskenkylä-1
Hyrynsalmi Hakokylä-1
Hyrynsalmi Hoikka-1
Hyrynsalmi kk-1
Suomussalmi kk16.223.28.3-1
Suomussalmi Ylivuokki-1
Ylitornio Portimojärvi15.823.37.6-1
Kemi Kemi-Tornio lentoasema14.020.67.0-1
Simo Simoniemi-1
Keminmaa Liedakkala-1
Ylitornio Törmäsjärvi0.0
Kuivaniemi Halttula13.518.46.4-1
Rovaniemen mlk Pisavaara-1
Rovaniemi Jaatila-1
Rovaniemen mlk Hirvas-1
Ii Yli-Olhava-1
Ranua kk14.723.34.30.3
Ranua Yliportimo-1
Ranua Ylimaa-1
Rovaniemi Juotasniemi0.1
Rovaniemen mlk Pekkala Kivalokangas0.1
Rovaniemen mlk Vanttauskoski-1
Rovaniemen mlk Pekkala Telkkälä0.0
Posio Perä-Posio-1
Rovaniemi Pirttikoski0.1
Kemijärvi Lomakylä-1
Taivalkoski kk14.622.84.0-1
Kuusamo Maanselkä Kurkijärvi2.1
Posio Raistakka0.9
Kuusamo lentoasema14.522.14.02.2
Kuusamo Kiutaköngäs13.423.14.46.7
Kuusamo Kärpänkylä6.8
Kuusamo kk Ronkainen0.0
Kuusamo Toranginaho2.9
Kuusamo Nissinvaara4.7
Kuusamo Rukajärvi Rukatupa11.7
Kolari Teuravuoma14.423.45.9-1
Pello Turtolankylä0.0
Kolari Kelloniemi-1
Ylitornio Meltosjärvi15.624.36.50.1
Pello Konttajärvi0.1
Pello Ruuhijärvi0.0
Rovaniemi lentoasema16.222.210.80.0
Rovaniemen mlk Meltaus14.621.96.70.2
Sodankylä Tähtelä14.322.75.41.2
Rovaniemi Apukka14.923.15.9-1
Rovaniemi Misi-1
Sodankylä Lisma-Aapa kansakoulu0.5
Sodankylä Lisma-Aapa Juppura0.5
Kemijärvi Jumisko15.422.54.60.1
Savukoski Tanhua22.0
Salla kk13.922.43.88.3
Savukoski kirkonkylä13.722.64.011.0
Salla Kursu4.9
Salla Salmivaara Lumimaa5.7
Salla Salmivaara Lakijänkä8.0
Salla Kelloselkä23.2
Savukoski Värriö10.5
Salla Hautajärvi4.1
Salla Naruska19.2
Enontekiö Karesuvanto1.4
Muonio Alamuonio10.616.56.0-1
Muonio Tapojärvi-1
Muonio kk Alaniemi
Kittilä Pallasjärvi12.517.46.9
Kittilä Kiistala-1
Sodankylä Lokka13.019.84.09.6
Sodankylä Vuotso12.020.64.0-1
Inari Laanila10.618.64.4-1
Sodankylä Vuotso virastotalo-1
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi-1
Savukoski Kemihaara RJV-1
Enontekiö Kilpisjärvi11.220.04.00.2
Enontekiö Kelottijärvi Munnikurkkio0.5
Enontekiö Näkkälä0.1
Enontekiö Kalmankaltio11.420.51.1-1
Utsjoki Karigasniemi0.7
Utsjoki Outakoski-1
Inari Paadar-1
Inari Riutula-1
Inari Ivalo lentoasema9.213.85.9-1
Inari Toivoniemi10.314.97.2-1
Utsjoki Kevo8.114.36.0-1
Utsjoki Nuorgam-1
Inari Nellim9.411.56.9-1
Inari Näätämö0.3


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.